Teknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

Google Türkiye’den ceza geldi

Google Türkiye’den ceza geldi

Google Türkiye’den ceza geldi. Rekabet Kurulunca yer alan haberde ise, Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google International LLC’den oluşan ekonomik bütünlüğe göre 93 milyon 83 bin 422 lira idari para cezası aldı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre yer alan haberde, Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google International LLC‘den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ile mobil uygulama ve hizmetlerinin sunumuna ilişkin olarak ise davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladıkları sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma sonuçlanmış oldu.

Kurulca yapılan incelemede, söz konusu ekonomik bütünlüğün “lisanslanabilir mobil işletim sistemleri” pazarında hakim durumda bulunduğuna karar verilmiş olundu. Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileriyle imzaladığı mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına, Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalarıyla gelir paylaşımı sözleşmelerinde yer verilmekte olan ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla rekabeti ihlal ettiği sonucuna ulaşıldı.

Bu sebeple 2017 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayrisafi gelirlerinin üstünden Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. unvanlı şirketlere 93 milyon 83 bin 422 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırılmış olundu.

Google Türkiye'den ceza geldi

Google Türkiye'den ceza geldi

Google Türkiye'den ceza geldi

Google Türkiye'den ceza geldi. Rekabet Kurulunca yer alan haberde ise, Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google International LLC'den oluşan ekonomik bütünlüğe göre 93 milyon 83 bin 422 lira idari para cezası aldı.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar