Teknoloji Haberleri

Google robotlarını satıyor

Google robotlarını satıyor

 

Google’ın “insansı robot” çalışmalarını yürütmekte olan Boston Dynamics satışa çıkarıldı, robotlar elden çıkarılıyor bilgisi yer aldı.

Geliştirdiği robotlara uygulamış olduğu “şiddetle” son zamanlarda çok konuşulan teknoloji şirketlerinden Boston Dynamics, bilinmiş olduğu gibi Google tarafından 2013 yılında satın alınmış ve geçtiğimiz yıl Google’ın açtığı Alphabet şemsiyesi altında da Google X kolunun bir parçası haline gelmiş oldu. Boston Dynamics’in geliştirdiği robotlardan en popüler olanları kuşkusuz Atlas, Cheetah ve BigDog’du.

googlet bot

Test videolarıyla bir anda insanların büyük sevgisini kazanmakta olan –ve acıma duygusunu açığa çıkaran- bu üç robotu bir süre ortalarda göremeyeceğiz. Zira Google, Boston Dynamics’i satmaya karar vermiş oldu.

Bloomberg’in haberine göre yer alan bilgide Boston Dynamics, satılık listesine konulmuş. Bunun sebebi olarak, şirketin robotlara uyguladığı şiddette aramak elbette ki yanlış olur. Sebep, Google’ın Boston Dynamics’in çalışmalarının uzun vadeli olduğu ve bunun, şirketin gelirine “şimdilik” hemen yansımayacak olması. O sebeple şirket bu çalışmaları şimdilik askıya almayı düşünüyor.

Öte yandan insansı robotlarla beraber bir anda teknoloji basınının ilgi odağı haline gelen Boston Dynamics, bu çalışmalarıyla robotların çok yakın bir gelecekte insanların işlerini elinden alma potansiyeli taşıdığını gözler önüne sermesiyle de hoş karşılanmıyordu. Google’ın bunu da göz önünde bulundurduğu açık ortada.

 

 

 

googlet bot2

Bir süre robotları ortalarda görmeyeceğiz. Ancak Google’ın kapalı kapılar ardında bu projeyi geliştirmeye devam etmeyeceği de düşünülemez.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar