Teknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

Google Özel Arama Nedir?

Google Özel Arama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Google Özel Arama Nedir? Her gün birçok web sitesinde gördüğümüz site içi arama motorları sitede rahatça gezinmemizi sağlar. Ancak bir web sitesinin sahibiyseniz, bu arama motorlarının yapımının pek de kolay olmadığından da haberdarsınızdır. Web sitenize kolayca ekleyebileceğiniz bir site içi arama motoru hizmeti mevcut. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu “Özel Arama Motoru” hizmetini duymuş olmalısınızdır. Google Özel Arama kullanımı nasıl olacak sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde alt başlıklardan öğrenebileceksiniz. Google Özel Arama Nedir işte tüm detayları?

Google Özel Arama Nasıl Kullanılır?

Google Özel Arama Motoru hizmetini başlatmak için öncelikle “cse.google.com.tr” adresine tarayıcınız üzerinden ulaşarak sağ üst köşede bulunan buton ile oturum açmalısınız. Karşınıza “Yeni arama motoru” formu çıkacak. Bu sayfadan oluşturmak istediğiniz arama motoru ile ilgili genel bilgileri yazabilirsiniz. “Oluştur” butonu ile devam edebilirsiniz. Evet, özel arama motorunuz başarıyla oluşturuldu. Herkese açık URL ile arama motorunuza erişebilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken arama motorunuzun kodunu “Kodu al” butonu ile kopyalayıp sitenizin kısmına yapıştırmak.

Arama Motoru Nasıl Düzenlenir?

Google Özel Arama size arama motoru ile ilgili pek çok kişiselleştirme seçeneği imkânını veriyor. Bu özelliklere “Kontrol Paneli” butonu ile ulaşabilirsiniz. Kurulum sayfasında sizi dört adet sekme karşılıyor. İlk sekmede arama motorunuz ile ilgili temel bilgileri (Ad, açıklama, anahtar kelimeler vs.) düzenleyebilirsiniz. İkinci sekmede arama motorunuzdan para kazanabilirsiniz. Para kazanma işlemi için arama motorunuzu Google Ad Sense’ e bağlayarak reklamlardan gelir elde edebilirsiniz.
Üçüncü sekmeden arama motorunuzun yönetimi için yeni kişiler ekleyebilirsiniz. Son sekmede ise arama motorunuz ile ilgili gelişmiş özellikleri yapılandırabilirsiniz. Kurulum sayfasının altında bulunan “Görünüm ve tarz” sayfası ile de arama motorunuzun renk, biçim, tema gibi özelliklerini değiştirebilirsiniz. “Arama özellikleri” sayfasından da arama sonuçlarınız ile ilgili seçenekleri değiştirebilirsiniz. Yine arama motorunuzun istatistiklerini görüntüleyebileceğiniz bir sayfa size sunuluyor.

Google Özel Arama Nedir?

Her gün birçok web sitesinde gördüğümüz site içi arama motorları sitede rahatça gezinmemizi sağlar. Ancak bir web sitesinin sahibiyseniz, bu arama motorlarının yapımının pek de kolay olmadığından da haberdarsınızdır.

Kullanıcı Oyu: 3.2 ( 1 Oy Verildi)

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

  1. güzelde hocam çok para kazandırmıyor adsense artık google türkiyeye önem vermiyor

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar