Ekonomi Haberleri

GİB in internet taksiti arızalı

vergi
GİB in internet taksiti arızalı

AF paketi yasalaştı, tebliği de yasalaştı. Pazartesi gününden itibaren gelir, kurumlar, motorlu taşıtlar vergileri borcu, trafik ceza borcu olanlar yapılandırmaya başvurmaya başlamış durumdalar. Vergi borçlarının yapılandırılması gib.gov.tr internet sitesi üzerinden de yapılabilmekte artık. Yapılandırma yapılırken önce başvuru daha sonra da ödeme seçeneği tıklanmakta. Ancak önce az taksidi seçip sonra daha fazla çok takside geçişe sistem izin vermemekte.

Af paketinde yararlanarak borçlarını ödemek isteyenler ise isterlerse vergi dairesine isterlerse de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden başvuru yapabiliyorlar. gib.gov.tr adresinde “Vergide fırsat zamanı” başlıklı pencere açıldığında bilgilendirme, borç sorgulama ile başvuru ve ödeme başlıklı üç bölüm yer alıyor. Borçlu mükellefler, borçlarını sorgulandıktan sonra önce başvuru yapıyorlar. Burada yaptıkları seçeneğe göre borç tekrardan yapılandırılıyor.

Borçlar için ise 6, 9, 12 veya 18 taksit seçeneği seçilebilmekteler. İstenirse defaten yani peşin ödeme de seçilebiliyor. Bu seçim yapıldıktan sonra sistem mevcut borcu yeni katsayılara göre yapılandırıyor. Ödemeler kredi kartıyla ödenebilmekte. Ancak ödeme yapılırken ise; az taksitten çok takside geçiş imkanı verilmekte, çok taksit seçeneğinden az taksit seçeneğine ise dönülemiyor. Örneğin borcunu ödemek isteyen bir kişi önce 12 taksidi seçmiş daha sonra borcunu daha az taksitle 6 taksitle ödemek isterse sistem buna izin veriyor. Ya da 6 taksit seçeneğinden sonra peşin ödeme seçilmişse sistem bunu da kabul ediyor. Önce taksitli yapılandırma sistemde gözüküyor ama tahsil aşamasında peşin ödeme gerçekleşiyor. Bunun tam tersine ise sistem izin vermiyor. Peşin ödeme seçildikten daha sonrasında ise 6 ya da 12 takside dönülemiyor bu durumda.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar