Araştırma İnceleme

Genç işsizliği

Genç işsizliği,

issizlik

 

Ülkemizde hep övünme meselesidir genç nüfusumuz. Her ortamda yapılan konuşmalarda Politikacılar sürekli tekrarlar, Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesi olduğumuzu. Sürekli artan genç sayısıyla da övünürler.

Oysa gerçek öyle mi? Genç nüfusa sahip olmak mı önemli, yoksa eğitimli nüfusa sahip olmak mı?
Rakamsal verilere baktığımızda her geçen gün nüfusu artmakta. Buna bağlı olarak da genç nüfusun da toplam nüfus içerisindeki payı da artmakta. Ancak eğitim konusu bu kadar yeni yetişen bireye yetecek durumda mı, bunun Politikacılar tarafından sorgulanan bir konu olduğu hiç
görülmemiştir.

Avrupa birliği ile ilgili verilen bilgi doğrudur. Gerçekten genç nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde onbir civarındadır. Ülkemizde ise bu oran yüzde Onaltı-Onyedi civarındadır. Dolayısıyla Gençlerimizi eğitimli ve donanımlı olarak yetiştirebilsek, ülke ekonomisine sağlayacağı katkı çok büyük olacaktır.

Ancak gerek yanlış eğitim politikaları gerekse toplumda eğitime gereken önemin verilmemesi sürekli olarak genç ve niteliksiz bir nüfusun oluşmasına ve artmasına neden olmaktadır.
Işsizlik oranları içinde genç işsizler incelendiğinde, diğerlerine oranla iki kat daha fazla işsiz olduğu gözlemlenebilir. Toplam işsizliğin yüzde on olduğu bir dönemde genç işsiz oranı yüzde onyedi-onsekiz civarındadır. Bu da genç nüfusun iş bulmakta zorlandığını gösterir.

Günümüzde iş bulamayan gençlerin toplum içinde zorlandıkları ve yanlış yollara saptıkları da bilinen bir gerçektir.

Bu noktada ülke yöneticilerinin de gençlerin de bu konuya eğilmeleri ve üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir.

 

[poll id=”2″]

Etiketler

Ahmet Bakırtaş

Matematiği seven biri olarak 1984 Yılından beri finansal piyasalar ile ilgileniyor ve takip ediyorum. O yıllardan bu yıllara kadar finansal veya finansal olmayan varlıkların grafiklerde oluşturulan değerlerin sebep ve nedenleri araştırdım. Elliott ve Dow Teorilerini orijinal makalelerinden anlamaya çalıştım. Robert Rhea, Malkiel, Benjamin Graham ve Richard Russell’in piyasaların işleyişi hakkındaki görüşleri doğrultusunda hareket edip araştırmalar yaptım. Sonuçta; Dünyada bulunan 1000 lerce finansal varlığın fiyatlarını gün gün takip ederek, test ederek, bu finansal varlıklara ait değerlerin grafiklerde rastgele, alım-satım emirleri, psikoloji veya tesadüfen oluşmadığı, aksine para gücü ve matematiksel bir yapı sayesinde oluşturulduğu yönünde somut sonuçlara ulaştım Bu konuda, kantitatif incelemeler ve testler sonucu, üstün bir tarafları ve objektif, belirgin, matematiksel ve mantıksal açıklamaları olan, kavramları açık ve net, sonuçlar hatasız, sınamaya ve teste açık bilimsel somut kanıtlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar