Ekonomi Haberleri

Gelir vergisi beyannamesi son gün yarın

Gelir vergisi beyannamesi son gün yarın

Gelir vergisi beyannamesi son gün yarın. Gelir vergisi beyannamesi için kritik sürece girilmiş olundu. Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen yaklaşık olarak ise 1 milyon 880 bin gelir vergisi mükellefiyle evini veya iş yerini kiraya veren yaklaşık olarak 1,5 milyon kişinin, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini yarın gün sonuna kadar bildirmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Mart başında başlangıç yapan gelir vergisi beyanname verme dönemi için yarın son gün. Yaklaşık 1 milyon 880 bin mükellef bunun beraberinde ise, yarın saat 23.59’a kadar geçen yıla ilişkin gelirleri için beyanname vermiş olacak.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı olarak gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri, 2017’ye ilişkin olarak ise yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda gönderecek.

GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler de yıllık gelir vergisi beyannamelerini yarın gün sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) Hazır Beyan Sistemi üzerinden 7/24 esasına göre online verebilecek.

Hazır Beyan Sistemi’ne, GİB’in internet sitesinden veya akıllı telefonlara indirilen mobil uygulamadan ulaşılabiliyor.

Gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Hesaplanan gelir vergisi, ilgili mevzuat gereği mart ve temmuz aylarında iki taksitle ödeme yapılmakta. Ancak 31 Mart Cumartesiye denk geldiği için 2 Nisan gününe ertelenmiş oldu ve 2 Nisan ödeme son gün.

Mükellefler vergilerini, yetkili banka şubelerine, bağlı oldukları vergi dairesine ve vergi dairesinin bildirilmesi şartıyla herhangi bir vergi dairesine yarın gün sonuna kadar ödeyebilecek.

Ayrıca bunun beraberinde ise, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin, GİB’in internet sitesi veya Hazır Beyan Mobil Uygulaması üzerinden anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartlarıyla ödeme yapılabilmekte.

Ödeme yöntemleri ve nasıl yapılacağına dair ilişkin olarak yazımızda açıklanmakta bakınız: Kredi kartı ile vergi borcu nasıl ödenir?


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar