Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Gelir Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelir Tablosu Nedir? Ne işe yarar?

Gelir Tablosu Nedir? İki çeşit ana mali tablo vardır.Bunlar gelir tablosu ve bilançodur.Gelir tablosu, iş yerinin belli bir dönemde elde ettiği gelirler ve bununla beraber o dönemdeki maliyetleri ve giderlerinin sonucunda işletmenin o dönem içinde elde ettiği net karı ve zararı gösteren bir tablodur. Bu tablo işletmenin ne kadar başarılı olduğunu gösterir.

Kar veya zararı ortaya çıkartan iki unsur vardır. Bunların ilki gelirler, ikincisi ise giderlerdir. Gelirler eğer giderlerden büyük ve daha fazla olursa zarar söz konusu olur. Örneğin, bir işletmenin yıllık olarak kazandığı gelir 3.000.000 TL ise yıllık gider 1.000.000 TL olduğunda işletmede bir kar söz konusu olmuş olur. Ama diğer türlü düşünürsek ve bunu örneklersek, giderin 5.000.000 TL gelirin 1.000.000 TL olduğu düşünülürse ortaya çıkan şeyin kar değil zarar olmuş olduğu rahatça görülür.

Gelir Tablosu Formatı Nedir?

Gelir tablosu, tek düzen formlar şeklinde oluşturulup ilkeler dahilinde hazırlanır ve rapor tipinde veya hesap tipi olarak hazırlanır.

Hesap tipi: T şeklinde düzenlenmiş olan gelir tablosudur. Sol taraftan giderler ve sağ tarafta gelirler yer alır.

Rapor tipi: Geniş ve kapsamlıdır. Bu dönemde analize en uygun olan ve tek düzen hesap planı çizgisini benimsemiş rapor tipidir.

Gelir tablosu hesapları arasında mahsup yapılamaz ve tutarı olmayan kalemler gelir tablosu halkasına alınamaz.Bu, işletmelerin rekabetinde veya karşılaştırılmalarında kolaylık sağlar ve net bir şekilde sonuçları gösterir.

Gelir Tablosu Kalemleri Nelerdir?

Gelir tablosu, bilançodan farklılık gösterir. Dinamik olması ve belirli iki dönem arasındaki işletme faaliyetlerinin sonuçlarını özetlemesi bu farklılığı ortaya koymaktadır.

Gelir tablosunda yer alan kalemler brüt satış kârı, faaliyet kârı ve net kar veya zarar adıyla gruplanabilir.

Gelir Tablosu Nedir?

Gelir Tablosu Nedir? İki çeşit ana mali tablo vardır.Bunlar gelir tablosu ve bilançodur.Gelir tablosu, iş yerinin belli bir dönemde elde ettiği gelirler ve bununla beraber o dönemdeki maliyetleri ve giderlerinin sonucunda işletmenin o dönem içinde elde ettiği net karı ve zararı gösteren bir tablodur.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar