Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Fon Hesabı Nedir?

Fon Hesabı Nedir?

Fon Hesabı Nedir? Bireylerin bankada bulunan mevduat hesabında bulunan paralarının değerlenmesi için alım satım işlemlerinde kullanılmasına fon hesabı adı verilmektedir. Fon hesabı mevcut olan mevduat hesabına bağlı olarak çalışır. Genelde bankaya verilen otomatik işlem emri ile çalışır. Böylece hesapta para olduğu sürece fon alımı otomatik olarak gerçekleşir. Hesapta bulunan para, çekilmek istendiğinde ise yine otomatik olarak satış işlemi gerçekleşir. Bankaların en kazançlı işlemleri fon alım işlemleridir. Müşteriler fon alım satım işlemi yapabilmeleri için bankada mutlaka fon hesabı açtırmaları gerekmektedir.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Fon hesabı bireylerin bankaya yatırdıkları mevduatlarının değer kaybetmemesi ve tasarruflarının dan kazanç sağlamaları için yardımcı olan bir araçtır. Fon hesabı açtırarak birikimlerini değerlendiren müşteriler ciddi anlam da kazançlar sağlayabilir. Fon hesabında bulunan birik sadece TL cinsinden olmak zorunda değildir. Bazen bankalar müşterilerine döviz ya da altın gibi değerler üzerinden de hesap açılabilir.

Ancak bankaların hepsinde böyle bir uygulama bulunmuyor. Bunu araştırarak birikimleri o bankaya yatırmak akıllıca olacaktır. 17 çeşit yatırım fonu vardır. Ancak B tipi likit fon riski, A tipi likit fona göre daha az olduğu için yatırımcılar daha çok B tipi likit fona eğilim göstermektedir. Fakat riski az olduğu için B likit fonun kazancı, A tipine göre daha az olmaktadır. Yani düşük riskli olduğu için kazancıda düşük olmaktadır.

Bankalarda Fon Hesabı Nasıl Açılır? 

Bankada fon hesabı açtırmak isteyen müşteri ister bankalarda ki bireysel müşteri temsilcileri ile ister çağrı merkezlerin de görevli müşteri temsilcileri ile isterlerse internet üzerinden bile fon hesabı açtırabilir. Eğer müşteri isterse fon alım satım işlemlerini kendisi takip edebilir Bankamatiklerden işlem yapabilir isterler ise otomatik alım satım talimatı verebilir.

Fon hesabı nasıl alınır satılır?

Fon Hesapları alıp ve satım işlemleri ister Atm’den, Çağrı merkezlerinden veya internet şubesinden alıp ve satma işlemleri yapabilirsiniz. Ancak bu fon türlerine göre al-sat saati değişmektedir.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar?
Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Kaç çeşit yatırım fonu vardır?

Fon çeşitleri ve türleri nelerdir? O halde bu karışımın içeriğine göre yatırım fonları da çeşitlilik arz etmektedir.

Yatırım fonları içeriğine göre yer alan incele de ise;

  • Az risksiz
  • Az riskli
  • Orta riskli
  • Yüksek riskli

olarak çeşitlilik göstermektedir.

Fon Faiz Oranları

Fon Faiz oranları, paranın yatırıldığı bankaya ve yatırılan para miktarına göre değişim göstermektedir. Bankaların kendi politikaları da bu hususta belirleyici unsur olarak bilinmektedir. Bu sebeple faizler konusunda genel verileri dikkate almaktan ziyade yatırım yapılacak banka oranları gibi kriterler göz önünde mutlaka tutulmalıdır.

Fon Hesabı Nedir?

Fon Hesabı Nedir?

Fon Hesabı Nedir?

Fon Hesabı Nedir? Bireylerin bankada bulunan mevduat hesabında bulunan paralarının değerlenmesi için alım satım işlemlerinde kullanılmasına fon hesabı denir.

Kullanıcı Oyu: 4.21 ( 9 Oy Verildi)

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar