Yaşam
Neler Oluyor?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir? Folik asit oranı en yüksek olan yiyecekler nelerdir? Folik asit ne işe yarar? Nelere iyi gelir? Bu yazımızda folik asit oranı en yüksek olan yiyecekleri, besinleri sizlerle paylaşacağız.

Folik Asit Nedir?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir? Folik Asit Nedir? B9 vitamini olarak da bilinmekte olan folik asit, günlük diyetiniz dışında bırakılmaması gereken bir madde olarak bilinmektedir. Çok sayıda faydası vardır ve çalışmalar sağlıklı bir diyet için gerekli olduğunu sürekli olarak kanıtlamıştır.

Zenginleştirilmiş Besinler ve Tahıl Türleri

Zenginleştirilmiş Ekmek ve Tahıllar
Zenginleştirilmiş Ekmek ve Tahıllar

Folik asit tahıllarda bulunmaktadır; birden fazla tahılın kullanılmış olduğu ekmekler vb. bu açıdan daha da yararlı olmaktadır. Çünkü folik asit işlenerek tahıllara ilave edilir. Bir dilim ekmek ortalama 60mcg(mikrogram) folik asit içerirken, şirketler şimdi kahvaltılık tahıl ürünlerine folik asit eklemekte.

Yumurta

Yumurta
Yumurta

Yumurtalar bol protein ve amino asit bulunmaktadır. Özellikle spor yapanlar yumurta beyazı ile beslenmektedirler. Oldukça zengin bir vitamin deposudur.

Mercimek

Pişmiş Mercimek

Yeşil mercimek ve kırmızı mercimek tam bir protein deposudur. Pişmiş mercimek folik asit açısından çok zengin bir gıdadır. yarım bardakta mercimekte yaklaşık 180 mcg folik asit bulunmaktadır.

Fasulye ve Bezelye

Fasulye Bezelye
Fasulye Bezelye

Fasulye ve Bezelye oldukça yoğun bir protein deposudur. Folik asite ihtiyaç duyanlar için en sağlıklı seçenek lima fasulyesi tam bir vitamin kaynağı denebilir. Bir bardak 156 mcg folik asit içerir; bir bardak fasulye ise 229 mcg folik asit içermekte.

Tohumlar

Tohumlar
Tohumlar

Tohumlar bir başka besin kaynağı olarak adlandıralabilir. Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, badem, yer fıstığı ve keten tohumu beraberinde ise; folik asit alımını sağlamak için mükemmel bir yoldur.

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir? Folik asit oranı yüksek olan besin türleri nelerdir? Ne işe yarar? Nelere iyi gelir?

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar