Ekonomi Haberleri

Flaş Tüketici Güven Endeksi düştü

 

 

Flaş Tüketici Güven Endeksi düştü

 

 

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Tüketici Güven Endeksi yüzde 7 oranında düşüş gösterdi.

 

 

 
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülmekte olan tüketici eğilim anketi neticelerinden hesaplanan tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzdesel olarak %7 oranında azaldı Ocak ayında 71,62 olan endeks Şubat ayında 66,64 olarak görüldü.

Hanenin maddi durum beklentisi %3,1 azalma gösterdi

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya ortalama olarak göre %3,1 oranında azaldı. Ocak ayında 92,17 olan endeks değeri Şubat ayında 89,31 olarak görüldü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi %5,9 azaldı

Ocak ayında 95,65 olan genel ekonomik durum beklentisi olarak ise endeksi %5,9 oranında azalarak, Şubat ayında 90,03 oldu. Bu azalışın yanında ise, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

İşsiz sayısı beklentisi %10,1 azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %10,1 oranında azalarak, Şubat ayında 66,17 değerine düşüş gösterdi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali %16,1 azaldı

Tasarruf etme ihtimali endeksi %16,1 oranında değer kaybı yaşadın. Ocak ayında 25,09 olan endeks, Şubat ayında 21,05 değerine düşüş gösterdi. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya nazaran azaldığını göstermektedir.

 

[poll id=”2″]

 

Borsa yatay başladı

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

  1. Alım gücü azaldı.Maaşlara yapılan zamın kat kat üstünde herşeye zam geldi.Kaşıkla verip kepçeyle aldılar.İşsizlik çoğaldı,ümitler bitti.

  2. Güvensizlik yükseldikçe riske girme olmuyor.politikacıların kararları insanların karar vermelerinde etkili oluyor

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar