Dünyadan

Fitch’ten, ABD’ye üzücü haber

Fitch’ten, ABD’ye üzücü haber

Fitch’ten, ABD’ye üzücü haber ABD büyüme tahminleri ile ilgili yapılan önemli açıklamaların ardından bu defa da Fitch Ratings’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Amerikan ekonomisine yönelik büyüme tahminlerinin üretim açığındaki küçülme ve yakınlaşan parasal sıkılaştırma sebebiyle aşağı yönde revize edildiği ifade ediliyor.

Amerika’nın bu sene beklenen büyüme beklentisini zayıf olan ilk üç aylık performansını göz önüne getirerek ortalama yüzde 3,1 seviyesinden yüzde 2,2 seviyesine düşüren Fitch Ratings, 2016 ile 2017 senelerine yönelik düşüncelerini de ortalama yüzde 3 seviyesinden yüzde 2,5 seviyesine indirdiği belirtildi.

ABD ekonomisinin sene başındaki geçici seçeneklerin ortadan kalkması ile birlikte toparlanma evresine girdiği belirtilen açıklamada, buna rağmen düzelmenin daha önceki senelere göre daha yumuşak olduğu belirtildi.

Amerika’da bugün belirtilen geçtiğimiz haziran ayı istihdam rakamları ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Fitch Ratings, tarım dışı istihdamın söz konusu süreçte ortalama 223 bin kişi arttığı ve işsizlik oranının ise yüzde 5,3’e gerilediğini belirtirken, ortalama saatlik gelirlerin ise yükselmediğini ifade etti.

Fitch Ratings, aynı sürede ülkedeki iş gücünün demografik değişimler sebebiyle öncesinden daha yavaş genişlediğini ifade etti.

Belirtilen rakamlar, iş gücüne dahil olma oranının geride bıraktığımız haziran ayında yüzde 62,6’ya gerileyerek 1977’den bu yana en az seviyeye gerilediğini ifade etmişti.

Bu önemli ifadelerin ışığında, dikkat gören bir başka alan ise, Amerikan Merkez Bankası‘nın (Fed) ilk faiz artışına bu senenin sonunda başlanacağı tahminin yapılmasıydı.

Fed‘in faiz artış hızının tarihsel örneklerden daha yavaş bir grafik izlemesini düşünen Fitch Ratings, yapılan açıklamalara göre:

“Sıkılaştırma performansının tarihi normlara göre daha az olmasını tahmin ediyoruz, fakat yükselen faiz oranları borçlanma maliyetlerini yükseltecektir. Bunun dışında, uzun süredir devam eden gevşek para politikasından kademeli bir şekilde çıkılması bile finansal piyasalarda ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmayı artırarak, hane halkının mal varlığını ve güvenini değiştirecektir.”

Yapılan açıklamada ayrıca Ficth Ratings, ABD’nin genel kamu borcunun 2018 senesinden sonra artış eğilimi göstereceğini ifade ederken, federal hükümet belirtilen bütçe açığını düşürmeye yönelik reformlar gerçekleştirmezse, problemin daha da artacağı tahminini bildirdi.

Amerikan Kongresi Bütçe Ofisi (CBO), geçtiğimiz günlerde devletin kamu borcunun 2039 senesi itibariyle yaşlanan nüfusla birlikte Gayri Safi Yurtiçi Hasılayı geride bırakacağını ifade etmişti.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar