Dünyadan

Fitch den Türk Bankalarına kötü not

fitch_ratingsFitch, yayınlamış olduğu raporda kredi büyümesi ve dış borç Türk bankaları için riskleri yükselttiğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, bugün yayınladığı raporda hızlı kredi büyümesi, artması ve yüksek dış borcun durmadan şekilde stres altındaki piyasa şartlarında Türk bankaları için riskleri yükseldiğini bildirdi.

Dört büyük özel banka, Akbank, İş Bankası, YKB ve Garanti Bankası’nın sağlam sermaye tamponlarına sahip olduklarını belirten Fitch, bununla birlikte sermaye tamponlarını istikrarlı şekilde zayıfladığına da vurguladı.

Türk lirasını ‘Dolar Endeksi’, BIST’i Fitch çarptı

Kredi talebinin mevduatta büyümeyi aştığı ortamda, Türk bankalarında yabancı para cinsinden yükümlülüklerin yükseldiğini, özelliklede kısa vadeli yükümlülüklerin yükseldiğini belirten Fitch, artan kısa vadeli borçlanmalar ve döviz cinsinden varlıkların parasallaştırılması kabiliyetine ilişkin belirsizliğin bankaları aşağı yönlü risklere karşı daha kırılgan hale getirdiğini altını çizdi.

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar