Ekonomi Haberleri

Fındık fiyatı 10 lirayı aştı

 

Fındık fiyatı 10 lirayı aştı

 

 

Doğu Karadeniz’de hava sıcaklıklarının düşmesiyle beraberinde ortaya çıkmakta olan olası zirai don riski, serbest piyasada fındık fiyatlarının artmasına sebep oldu.

 

 
Fındık artması ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada yer alan haberde, Meteorolojinin soğuk hava uyarısının ardından Pazartesi gecesi Ordu’nun bazı ilçelerinde kar yağışının etkili olduğunu belirtmiş oldu.

Özellikle Gölköy, Gürgentepe, Akkuş, Kabadüz, Mesudiye ve Aybastı ilçelerinde, çiçek açan fındık dalları kar altında kaldığını dile getirmekte olan Soydan, bu bölgelerde fındığın zarar görmemesini temenni ettiklerini söylemiş oldu.

Soydan, zirai don beklentisinin hemen fiyatlara yansıdığını ifade ederek sözlerine, “Don söylentisi bile fiyatların artmasına neden oldu. Serbest piyasada 9,50 liraya kadar işlem gören 50 randımanlı fındık, bugünlerde 10,50 liranın üzerinden alıcı buluyor. Halen don riski sürüyor. Bu nedenle önümüzdeki günlerde fiyatların daha da artmasını bekliyoruz” diye belirtti.

Fiyatların uzun bir aradan sonra tekrar 10 liranın üzerine çıktığını belirtmekte olan Soydan, “Buna rağmen üreticilerimiz ürünlerini satmamak için direnişini devam ettiriyor. Üretici kafasında bir fiyat belirlemiş. O fiyat oluşmadan ürününü satmak istemiyor” sözlerini kullandı.

 

[poll id=”2″]

Instagram’ın ana sayfası değişiyor


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar