Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Finansal kiralama nedir ve ne işe yarar?

Finansal kiralama nedir ve ne işe yarar?

Finansal kiralama nedir ve ne işe yarar? Bir malın bir finans kuruluşu aracılığı ile satın alınıp yatırımcıya kiralanması anlamına gelmektedir.

Bunun diğer adı da Leasing nedir? olarak geçmektedir.

Leasing’in işleyiş süreci bir işletmenin almak istemiş olduğu malın leasing şirketi tarafından satın alınarak bununla beraber belirli bir dönem boyunca kira ödemeleri karşılığında ise kullanım hakkının işletmeye devredilmesi olarak geçmektedir. Kira sözleşmesi sonunda ilgili mal leasing şirketine iade edilebileceği gibi önceden belirlenmiş bir bedel üzerinden kiracı işletmeye de devretme hakkı bulunmaktadır. Yaptığımız inceleme de malın mülkiyeti her iki koşulda da leasing şirketinde yer almaktadır. Leasing bir finansman yöntemi olarak bilinir. Bu nedenle leasing şirketi kiralama yapacak olan firmayı bir kredi değerlendirme sürecine tabi tutar. Ülkemizde finansal kiralama faaliyetleri 6361 sayılı Fin. Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’na göre düzenleme yapılmıştır.

Finansal Kiralama Konusu Yatırım Malları Nelerdir?

Aşağıda yer alan finansal kiralamanın en çok kullanıldığı yatırım malları nelerdir bakalım?

 • Fabrika, iş yeri, depo, tarla, arsa gibi ticari gayrimenkuller,
 • Tarım, tekstil ve iş makineleri ve fazlası
 • İmalat makineleri,
 • Otomobil, kamyonet gibi araçlar,
 • Çeşitli ofis ekipmanları,
 • Tıbbi cihazlar olarak geçmektedir.

Finansal Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

 1. Finansal kiralama sözleşmeleri farklı vadelerde ve sabit kiralar ile yapılmaktadır, aynı zamanda sözleşme birimi ve kira ödemeleri TL ya da yabancı para olarak geçebilir.
 2. Leasing malları “finansa kiralamaya konu mallar” hesabında kiracının bilançosunda yer alır veamortismana tabi tutulabilir.
 3. Leasing kiracı firmaya operasyonel kolaylık sağlar, malın satın alınması, ithalatı, nakliyesi ve sigortası gibi zaman alan tüm işlemler finansal kiralama şirketi aracılığı ile yapılmaktadır.
 4. Tarım ve iş makinaları gibi bazı yatırım mallarının leasing aracılığı ile alınması durumunda %1 Kdv ödenmektedir.
 5. Leasing sözleşmeleri vergi, resim ve harçlardan muaftır ve ödeme yapılmaz. Sözleşme sonunda düşük bir bedel ile yatırım malının mülkiyeti satın alma hakkı bile vardır.

 

Altın ve döviz fiyatları için tıklayın.

Finansal kiralama nedir ve ne işe yarar?

Finansal kiralama nedir ve ne işe yarar? Bir malın bir finans kuruluşu aracılığı ile satın alınıp yatırımcıya kiralanması anlamına gelmektedir. Bunun diğer adı ise Leasing nedir? olarak da geçer. 

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar