Dünyadan

FED sonrası Dolar yukarı yönlü

FED sonrası Dolar yukarı yönlü

FED sonrası Dolar yukarı yönlü. Fed tutanaklarından, güçlenen büyüme ile faiz artırımın oranın artmasıyla dolar yükselişe geçti. Dolar kuru 3.80 TL’nin üzerininde işlem görmeye devam ederken, euro kuru 4.66 seviyesinde hareket etmiş oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantı tutanaklarının faizleri kademeli olarak artırma konusunda daha emin olduğunu ortaya koymasının sonrasında ise dolar güç kazanmaya devam ederken, TL dahil gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybına uğradı. Piyasalar bugün dış piyasalardaki hareketler ile jeopolitik gelişmeleri takip etmeye devam edecek.

Dün dalgalı bir şekilde işlem görmekte olan dolar/TL, bugün likit piyasada en yüksek 3.8008 rakamını görürken, saat 9.31 itibarıyla 3.7975 TL kurunda bulunmakta idi. Euro kuru ise en yüksek 4.6700 seviyesini görürken aynı dakikalarda 4.6641 seviyesinde hareket etti. Dolar endeksi 90,127 seviyesine yükselirken, euro/dolar ise 1,2280 rakamında bulunuyordu.

 

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ SINIRLI KALDI

AHL Forex notunda yer alan “Afrin’e girmek isteyen güçlerin doğrudan Suriye ordusu olmadığının anlaşılması ve girişimin başarısız olması ile TL kayıplarını telafi etme çabasına girdi” diye belirtildi.

Kurun tekrar 3.78 rakamına geri çekilmesine karşılık dolar endeksinde artışın devam etmesiyle kurdaki düşüşün de sınırlı kaldığı belirtilen notta yer alan haberde ise;

Fed tutanaklarında ekonomide yaşanan toparlanmanın ek faiz artırım ihtimallerini güçlendirmesi yönünde yapılan açıklamaların dolar varlıklarına değer kazandırdığını gördük. Böylece kur tekrar 3.79 üzerine tırmandı. Dolar/TL’nin 100 ve 200 periyotluk üssel hareketli ortalamasını aşağı yönlü geçerek düşüşlerine hız kazandırması durumunda 3.77 önemli bir destek konumunda bulunuyor.

diye açıklama getirildi.

FED TUTANAKLARI AÇIKLANDI

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 30-31 Ocak tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı. FOMC üyelerinin faiz oranlarını sabit tuttuğu toplantının tutanaklarında yer alan, üyelerin bu sene öngörülen faiz artışları konusunda genel anlamda görüş birliğinde olduğu belirtilmiş olundu.

Tutanaklarda yer alan bilgilerde ise, üyelerin kısa dönem ekonomik görünümdeki güçlenmenin faiz oranlarını kademeli olarak bunun beraberinde yukarı yönelme olasılığını yükselttiği konusunda fikir birliğinin bulunduğuna bilgiler yer verilmiş olundu.

ALTIN VE DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar