Dünyadan

FED gelişen piyasaları vurmadı

ABD Merkez Bankasının olan (Fed) 2004’te başlattığı bir önceki sıkılaştırma döneminde, gelişen ekonomilerin para birimleri ve hisse senetlerinin sergilediği performans, faiz yükselişinin, bu ülkelerin piyasalarını sanıldığı gibi olumsuz etkilemediğini göstermekte.

Fed’in 7 yıldır sıfıra yakın tuttuğu faiz miktarının, 15-16 Aralık’ta düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısıyla yükselmesiyle başlaması, küresel piyasalarda gözlerin gelişen ülkelere çevrilmesine sebep oldu. Aralarında kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankalarının da yer aldığı uluslararası finans çevreleri, Türkiye, Brezilya, Rusya ve Hindistan gibi gelişen ülkelerin, Fed’in faiz yükselişinden negatif etkileneceğine dair çeşitli analizler yayımlamış oldu. Buna karşın, Rusya haricindeki diğer üç ülkenin para birimlerinin, Fed’in faiz yükselmesine başlamasından bu yana değer kaybetmek yerine bir miktar değer kazanması dikkati çekmiş oldu. Buna göre, 16 Aralık-29 Aralık tarihlerinde , dolar/TL 2,93’ten 2,90’a, dolar/Brezilya reali 3,88’den 3,86’ya ve dolar/rupe 66,47’den 66,26’ya gerileme gösterdi.

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar