• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2203661,395
  % 0,24
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Fed başkanlarından faiz açıklamaları

Fed başkanlarından faiz açıklamaları

Fed başkanlarından faiz açıklamaları

 

 

San Francisco Fed Başkanı Williams, global gelişmelerin ABD ekonomisinin normalleşmiş faiz oranlarına dönmesini engellediğini; St. Louis Fed Başkanı Bullard ise Fed’in Nisan veya Haziran ayında faiz artırabileceğini söyledi.

 

 

 

 

Fed başkanlarından yeni açıklamalar geldi.
San Francisco Fed Başkanı John Williams, küresel gelişmelerin ABD ekonomisinin normalleşmiş faiz oranlarına dönmesini engellemekte olduğunu belirtti.
CNBC’ye konuşan Williams, istikrarlı enflasyona ve güçlü istihdam büyümesine dikkat çekerek ABD ekonomisini oldukça iyi iş çıkardığına inandığını söyledi.
Williams, “Asıl konu ise global finansal ve ekonomik gelişmeler, dünya ekonomisinde neler olduğu ve bunların ABD Doları ve ABD ekonomisine geri beslemeleri konusunda belirsizlik var” diye konuştu.

 
WILLIAMS VE BULLARD’IN ÖNCEKİ AÇIKLAMALARI
Fed’in politika kararlarının verilere bağlı olmaya devam edeceğini belirten ve enflasyonun Fed’in en önemli endişelerinden biri olmaya devam edeceğinin sinyalini veren Williams, “Yüzde 2 enflasyon hedefini 3,5 yıldır kaçırıyoruz, global deflasyonist faktörler hala enflasyonu aşağıda tutuyor” dedi.
Fed’in Avrupa ve Japonya gibi negatif faiz uygulamak zorunda kalmayacağını da savunan Williams, Fed’in parasal genişleme ve ileriye dönük yönlendirme gibi başka araçları olduğunu belirtirken, “Biz çok farklı bir durumdayız. Avrupa veya Japonya’ya göre çok daha güçlü ekonomik pozisyondayız. Negatif faiz kullanmayı beklediğimiz bir araç değil” diye konuştu.

 
‘NİSAN VEYA HAZİRAN’DA FAİZ ARTIRIMI MÜMKÜN’
Bir diğer açıklama ise St. Louis Fed Başkanı James Bullard’dan geldi.
Bullard, Fed’in Nisan veya Haziran ayında faiz artırabileceğini söyledi.
Nikkei gazetesine konuşan Bullard, FOMC’nin önümüzdeki 2 toplantısının ‘canlı toplantılar’ olacağını ve Komite’nin adım atabileceğini ifade etti.
ABD ekonomisinin ılımlı bir hızla büyümeye devam edeceğini ve yıl sonunda işsizlik oranının yüzde 4,5 veya altında olacağını öngördüğünü belirten Bullard, enflasyon hedefine ulaşılamamasının nedeni olarak ise global petrol fiyatlarının düşük seyretmesini gösterdi. Ancak Bullard, enflasyonun artmaya başlayacağına ve 2017 yılı içinde yüzde 2 seviyesini aşacağına inandığını da vurguladı.

 

[poll id=”2″]

Küresel piyasalar haftaya sakin başladı

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.