Dünyadan

Fed 30 bankanın sermaye planını onayladı

ABD Merkez Bankası Fed, 33 büyük bankadan 30’unun sermaye planını onaylamış olurken, Alman Deutsche Bank ve İspanyol Santander Holdings’in sermaye planlarını reddetmiş oldu.

 
ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede faaliyet göstermekte olan 33 büyük bankadan 30’unun sermaye planını onaylamış oldu. Alman Deutsche Bank ve İspanyol Santander Holdings’in sermaye planları reddedilirken, Morgan Stanley’e şartlı kabul verilmiş olundu.
Fed’den yapılan yazılı açıklamaya göre yer alan haberde ise, Kapsamlı Sermaye Analizi ve Değerlendirmesi (CCAR) çerçevesinde 33 bankadan 30’unun sermaye planları gereken kriterleri sağlamış oldu.
Açıklamada yer alan haberde ise, altıncı yılını dolduran CCAR’nin bankaların güçlü sermaye yapısına sahip olması, kriz dönemlerinde bile kredi yükümlülüklerini rahatlıkla yerine getirebilmesi ve finansal istikrar açısından önemi altı önemle çizildi.
Fed’in sermaye planlarını onaylamasıyla, Bank of America, Citigroup, American Express, JP Morgan Chase, Goldman Sachs ve HSBC’nin de bulunduğu 30 bankanın hisse senedi geri alımlarına ve kar payı yükseltmelerine izin çıkmış oldu.
Açıklamanın ardından adı geçen bankaların bir çoğu önümüzdeki dönemde hisse senedi geri alımları yapacağını kamuoyuna duyurusunda bulundu.
MORGAN STANLEY’E ŞARTLI KABUL

Fed, diğer taraftan, sermaye planını şartlı olarak kabul ettiği Morgan Stanley’e planını spesifik bazı zayıflıkları giderip tekrardan ibraz etmesi için 2016 sonuna kadar süre vermiş oldu.
Alman Deutsche Bank ve İspanyol Santander’in ABD’deki iştiraklerine ait sermaye planlarının ise “niteliksel” gerekçelerle reddedildiği bildirildi.
Fed’in engeline takılan iki bankaya yönelik değerlendirmelerde, risk ölçüm yöntemlerinde, stres testi sürecinde, risk yönetimi yapısında ve veri altyapısında eksiklikler olduğuna işaret edilmiş olundu.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar