Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Faizler düştü bankalardan kampanyalar başladı

Faizler düştü bankalardan kampanyalar başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini dört buçuk yıl ara sonrasında ilk kez temmuz ayında 425 baz puan indirmesi ekonomide nasıl etki yapacağı konusunda tüm tarafların gündem konusu haline gelmişti. Merkez Bankası’nın bu adımı, aynı şekilde eylül ayında yapılacak faiz indirimi için de merak konusu oldu. Merkez Bankası, 12 Eylül’de yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında da politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 325 baz puan indirerek yüzde 24 seviyesinden 16.50’ye çekmiş oldu.

Hamle etkisini gösteriyor

Kamu bankalarının ihtiyaç, konut ve ticari kredilerde yaptığı faiz indirimlerini özel bankalar da izlediler. Bu faiz indirimlerinin bireysel ve ticari kredi kullananların taleplerine etkisi ise yavaş yavaş görülmeye başlandı.

Faizler düştü bankalardan kampanyalar başladı. Genel olarak ekonomi çevresi geçen yıl yüzde 30’lara varan faizlerin şu günlerde yüzde olarak 16’lara düşüşe geçmesinin çok önemli bir gelişme olarak değerlendirmekte.

Bankalardan Kredi Kampanyaları

Bankacıların görüşlerini doğrulama yapan ilk hareket, faiz indiriminin konut sektöründe yaptığı olumlu yansımada görüldü. Kamu bankalarının başlattığı 0.99 kampanyasının da etkisiyle ağustos ayında konut satışlarında yüzde 5 artış oldu. Bankacılar, asıl olumlu rakamların eylül ayı sonu itibariyle görüleceğini belirtilmekte.

Son faiz indirimi ile birlikte aralarında yer alan Türkiye İş Bankası, Akbank, Deniz Bank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Kuveyt Türk de bulunduğu özel bankalar konut kredisi faizini 1.17 kadar indirmişti. Sektörün beklentisi, konut satışında hedef olan 1 milyon konut satışının yıl sonunda gerçekleşmesi yönünde haberler yer alıyor.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar