Teknoloji Haberleri

Facebook beğen butonunu kaldırıyor

Facebook beğen butonunu kaldırıyor

Facebook beğen butonunu kaldırıyor. Uzun süredir ‘beğenmeme’ butonunun konulacağı gündemde iken Facebook, beğen butonunu da kaldırma kararı ile herkesi şaşırttı. Duygular emojilerle ifade edilmiş olacak artık.

 

Sosyal medya devi olarak bilinen Facebook, kuruluşundan bu yana üzerinde barındırmış olduğu ‘beğen’ butonunu ‘kısmen’ kaldırmaya karar verdi. Kullanıcılar ise hatta tarih verdi; 6 Şubat 2018’den sonra beğen butonu kalkıyor.

Facebook’a uzun bir süre ‘beğenmeme’ yani ‘dislike’ butonunun gelme ihtimali konuşulmakta idi; ancak sosyal medya çevresinde huzursuzluk yaratabilecek böyle bir butona elbette Facebook izin vermedi; onun yerine kullanıcıların duygularını daha rahat ifade edebileceği emojiler geldi. Kullanıcılar artık sadece ‘beğen’mek zorunda kalmıyor, aynı zamanda kahkaha atabiliyor ya da göz yaşı döküp sinirlenebiliyordu ve birçok emoji ile ifade edebiliyordu.
Son gelen haberler ise bunun beraberinde Facebook’un özellikle de şirketlerin Facebook sayfalarını yakından ilgilendiren radikal bir değişimi göstermekte olduğu gözlendi. Facebook’un verdiği tarihe göre 6 Şubat’tan itibaren ‘beğen’ butonu kaldırılıyor. Bu tarihten itibaren, 3. parti yazılım geliştiricileri Facebook’un like butonu yerine kendi geliştirecekleri butonlar ile uygulamalar üzerinden Facebook Pages sayfasına yönlendirme yapabilmiş olacaklar.
Native “Like” butonunun sonrasında ise, Facebook tarafından yapılan bir diğer dikkat çekici hamle ise uygulama daveti oldu. 2015 yılının Mart ayından bu yana kullanımda olan uygulamaya davet sistemi de kaldırılıyor.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar