Ekonomi Haberleri

Euro Bölgesi’nde enflasyon pozitife döndü

Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, bu yıl Haziran ayında ilk kez artarak yüzdesel oranda 0,1 seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

 
Euro Bölgesi’nde enflasyon pozitife döndü.
Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı öncü verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Mayıs ayında yüzde eksi 0,1 iken, haziran ayında yüzde 0,1 olarak ölçülmüş oldu. Eksi seviyeden çıkarak pozitife dönen enflasyon verisi, piyasalardaki değişmeme beklentisinin de üzerinde gerçekleşti.
Euro Bölgesi’ndeki enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, Haziran’da en fazla yıllık enflasyon yüzde 1,1’le hizmetler sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 0,9’la gıda, alkol ile tütün ürünleri ve yüzde 0,4’le de enerji dışı sanayi ürünleri izledi. Bu dönemde enerji fiyatları ise yüzde 6,5 geriledi.
Tek para birliğinde Haziran’da öncü çekirdek enflasyon ise yıllık yüzdesel oranda 0,8’lik artış beklentisinin hafif üstünde, yüzde 0,9 yükselmiş oldu.
Haziran ayına ilişkin detaylı verilerin 15 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.
Öte yandan enflasyon rakamları, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği yüzde 2’ye yakın rakamının oldukça altında gerçekleşti.

 

[poll id=”2″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar