Para piyasası

Enflasyon verisi beklenirken piyasa beklentisi

Enflasyon verisi beklenirken piyasa beklentisi

Enflasyon verisi beklenirken piyasa beklentisi TÜFE’de nisan ayında yüzde olarak 1.6 artış beklentiler arasında yer alıyor, yıl sonu beklentisi ise yüzde 10.15’e artış gösterdi. TÜİK nisan ayı enflasyon verilerini bugün saat 10.00’da açıklama yapacak.

Enflasyon verileri açıklanıyor!

Tüketici Fiyatları Endeksi‘nde (TÜFE) Nisan ayında medyan bazında yüzde olarak 1.6 yükseliş beklentiler arasında yer alırken, yıl sonu enflasyon tahmin ve analizleri ise TCMB’nin de 75 baz puanlık faiz artırımında adres gösterdiği beklentilerdeki bozulmalarının yansıması olarak bir önceki anketteki yüzde 9.42’den yüzde olarak 10.15’e artış göstermiş oldu.

Reuters’ın 15 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre, aylık TÜFE değişim beklentileri yüzde 1.20-2.00 artış bandında yer alıyor. Yıl sonu tahmini ise yüzde 9.60-11.00 bandında bulunuyor.

Ekonomistlerin Nisan ayında ise yer alan haberde tüketici fiyatlarında bekledikleri yüzde 1.6 yükselişleri, mevsimsel etkilerden dolayı giyim, petrol fiyatlarındaki artışla ulaştırma ve devam eden artışlarla gıda fiyatları baş rolü oynuyor.

Dolar kurunda yükseliş devam ediyor! Dolarda Tarihi Zirve

Enflasyon Kasım 2017’deki yüzde 12.98 ile görülen 14 yılın zirvesinden yönünü aşağı çevirdi ancak son dönemde TL’deki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı enflasyon beklentilerinde yaşanan bozulma olarak Reuters anketlerine ve TCMB’nin beklenti anketine de yansıyor.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar