Listeler
Neler Oluyor?

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Nelerdir?

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Neler?

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Nelerdir? 18.yy’da toplu üretimin başlamasıyla başlayıp, günümüze kadar devam eden endüstri devrimleri dört aşamada gerçekleşmektedir. Kronolojik sıralamayla bu aşamalar 1.Sanayi Devri, 2.Sanayi Devri, 3.Sanayi Devri ve son olarak da 4.Sanayi Devri’dir.

 1.Endüstri Devrimi Aşaması:

18.yy’ın başlarında yani 1972’li yıllarda İngiltere’de buhar makinasının icat edilmesi ile başlamıştır. Önceleri insan gücüne ve el emeğine dayanan üretimin, buhar makinasının icadı, su ve buhar gücünün üretime aktarılması ve kömür yataklarının da kullanılarak mekanik üretime dönüşmesi, 1.Endüstri Devriminin temeli olarak tarif edilebilir. Makinaların üretime katılması ile özellikle demir ve tekstil üretim hızı artmış, sermaye birikimleri oluşmaya başlamıştır. Böylece tarım işçiliğinden fabrika işçiliğine doğru bir geçiş başlamıştır. Demir-çelik ve kömür üçlüsü demiryollarının da gelişmesine neden olurken üretim hızlı bir şekilde birçok Avrupa Ülkesine de yayılmaya başlamıştır. Sosyal açıdan bakıldığında ise burjuva ve işçi sınıfları gibi halk içerisinde sınıf ayrımları oluşmaya başlamıştır.

 2.Endüstri Devrimi Aşaması:

Kömür, demir ve çeliğin yanı sıra, özellikle elektriğin ve petrokimyasalların üretime katılması ile 2.aşamaya da geçilmiş olmaktadır. İngiliz mucit H.Bessemerin’in, pik demire havanın oksijenini vererek, çeliği üretmeye başlaması ve bunu ucuza mal etmesi ikinci aşamanın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bilim adamlarının fizik ve kimya dallarında yaptığı çalışmalarla, basit makineler geliştirilerek daha teknolojik makinelere dönüştürülmüştür. 1882 yılında Edison’un elektriği bulması ile evlerde ve çeşitli fabrikalarda elektrik kullanılmaya başlanmış ve seri üretime geçilmiştir.

 3.Endüstri Devrimi Aşaması:

Üretim, elektroniğin kullanılması ile dijitalleşmiş ve biraz daha otomatikleşmiştir.3D yazıcılar ilk kez bu devirde ortaya çıkmış böylece araba parçaları üretimi artmaya başlamış ve akıllı robotlar yavaş yavaş devreye girmeye başlamıştır. Üçüncü sanayi devriminde otomatikleşmenin sonucu olarak, mavi yakalı çalışanların sayısında azalma olmuştur. En önemli olay ise S.Jobs ve S.Wozniak’ın Apple’ı Kurması ve ilk mikro bilgisayarın kullanılmaya başlanmasıdır.

 4.Endüstri Devrimi Aşaması:

Sanayi Devrimi ya da Endüstri 4.0 olarak tanımlanan bu aşama ise 2011 yılında Almanya’ da Hannover Fuarın ‘da kullanılan bir terminoloji ile başlamıştır. Bilgisayar teknolojisi ile yapay zekâların gelişip 3D yazıcıların daha aktif kullanılacağı bu aşamada fazla bilgi yığınlarından da analiz yoluyla kurtulabilecektir. Üretimin robotların devralması ve evlerde dahi üretimin yapılacağı bu devrim, mavi yakalıları olduğu kadar beyaz yakalıları da işsiz kalma hususunda tehdit etmektedir.

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Nelerdir?

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Nelerdir?

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Nelerdir?

Endüstri Devrimleri Çeşitleri Nelerdir? 18.yy’da toplu üretimin başlamasıyla başlayıp, günümüze kadar devam eden endüstri devrimleri dört aşamada gerçekleşmektedir.

Kullanıcı Oyu: 4.55 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar