Teknoloji Haberleri

En zenginlerin kaybı 194 milyar dolar

En zenginlerin kaybı 194 milyar dolar

En zenginlerin kaybı 194 milyar dolar Dünyanın en zenginlerinin toplam olarak serveti bir haftada eridi. En büyük kayıp ise rakamı 5.9 milyar dolarla Jeff Bezos’da…
Dünyanın en zengin 400 kişisi geçtiğimiz hafta, dünya hisse senedi piyasalarının, Çin’den gelen kötü olan ekonomik veriler, analizler ve düşen petrol fiyatlarına bağlı olarak yıla oldukça kötü başlamasının etkisiyle beraber toplam 194 milyar dolar kaybetmiş oldu.

ABD hisse senetlerinin 2011’den bu zamana kadar en kötü yıl başlangıcını yaptığı haftada, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre yapılan incelemede, 47 milyarder 1 milyar dolar ve üzerinde kayıp yaşanmış oldu. Toplam kayıp rakamı ise, 2015 yılının ilk beş işlem günündeki 29 milyar dolarlık zararın yaklaşık olarak yedi katıydı. Bloomberg’in endeksindeki 400 kişinin toplam serveti haftanın sonunda ise rakam olarak 3.7 trilyon dolara gerileme gösterdi. Bu tutar geçen yılın aynı döneminde 4 trilyon dolarlarda yer aldı.

2015 yılının en iyi performansına sahip olan milyarderi ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti yer almış oldu. Dünyanın en büyük online perakende şirketi olan Amazon’un hisse senetlerinin yüzdesel oranda 10’un üzerinde değer kaybetmesi ile beraberinde 5.9 milyar dolar azalma gösterdi. Bezos, 53.7 milyar dolar ile dünyanın dördüncü en zengin kişisi durumunda yer alırken ve yatırımcıların Amazon’un karlarını sevmesinin de etkisi ile 2015 yılında net servetini ikiye katlamış oldu.

Dünyanın en zengini ise Bill Gates’in serveti rakamı 4.5 milyar dolar düşerken 79.2 milyar dolara düşüş gösterirken, dünyanın ikinci en zengini İspanyol Amancio Ortega’nın servetinin rakamı ise 3.4 milyar dolar gerileyerek 69.5 milyar dolara geriledi.

Milyarder Yılbaşından bu yana düşüş Net Servet % Değişim
Jeff Bezos -5.9 milyar dolar’dan 53.7 milyar dolar – % 9.9
Carlos Slim – 5.7 milyar dolar’dan 46.6 milyar dolar – % 10.5
Bill Gates – 4.5 milyar dolar’dan 79.2 milyar dolar – % 5.4
Wang Jianlin -4.0 milyar dolar’dan 32.4 milyar dolar – % 11.1
Amancio Ortega -3.4 milyar dolar’dan 69.5 milyar dolar – % 4.7

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar