Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak Vergisi Hesaplama nedir? Emlak vergisi nasıl hesaplanılır? Yılda kaç kez ödeme yapılır? Hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

Emlak Vergisi Hesaplama Emlak vergisi ev sahiplenin yılda 2 kez ödemiş olduğu vergidir. Emlak vergisi her yıl iki taksit halinde ödenen bir vergi olarak bilinmektedir. Emlak vergisi ödeme tarihleri mayıs ve kasım ayına kadar sınırlandırılmıştır. Birinci taksit mayıs ayı sonuna doğru yapılırken, ikinci taksit ise kasım ayı sonuna kadar ödemeleri yapılabilmektedir. Belirlenen vergi tutarı bu iki dönemde eşit taksitler halinde ödeniyor. Yani taksitlere dahi bölebiliyorsunuz.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi nereye ödenir? Emlak vergisi ödemesi, konutun bağlı olduğu belediyeye yapılmaktadır. Emlak vergisi ödemesi için ilgili belediyeye giderek vergi birimine ödeme yapabilir ya da e-belediye sistemi üzerinden online ödeme yapabilmektesiniz. Bazı belediyeler bankalarla özel anlaşma yaparak ödemenin banka kanalı üzerinden yapılmasını da sağlayabilmekte. Ödeme yöntemi olarak nakit ve kredi kartı kullanılabiliyor. İsterseniz bankanızdan taksitlere bölebiliyorsunuz.

Emlak Gelir Vergisi Hesaplaması

Emlak gelir vergisi hesaplaması 2018 yeniden değerleme oranı %4,54 olarak güncellendi. Büyükşehir statüsünde olmayan bir ildeki 200 bin TL değerinde olan evinizin 2018 değerinin bulunabilmesi için 200 bin TL’nin yüzde %4,54’ü bulunarak yola çıkılır.

→ 200 bin TL’nin yüzde 4,540’ü = 9.080

Evinizin 2017 için değeri 204.540 TL. Binler basamağının sağ tarafı dikkate alınmadığı için:

→ Vergi hesaplamasına konu olacak tutar 204 bin TL.

Emlak gelir vergisi binde 2 oranında ödendiğinden 204 bin TL’nin binde 2’si bulunur.

→ 204 bin TL’nin binde 2’si = 408 TL

Ödeyeceğiniz emlak vergisi tutarı 408 TL’dir.

Emlak Vergisi Oranları


Konut
İş YeriArsaArazi
Büyükşehir belediyeleriBinde 2Binde 4Binde 6Binde 2
Diğer belediyelerBinde 1Binde 2Binde 3Binde 1

Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak Vergisi Hesaplama nedir? Emlak vergisi nasıl hesaplanılır? Yılda kaç kez ödeme yapılır? Hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

Kullanıcı Oyu: 4.35 ( 2 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar