Ekonomi Haberleri

Emeklinin alacağı zam oranı açıklandı

Emeklinin alacağı zam oranı açıklandı

Emeklinin alacağı zam oranı açıklandı. Yaklaşık olarak 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşında Temmuz’da enflasyon tahminlerine göre yüzde olarak 4.02 artış gerçekleşecek. Tavan maaşta artış 180 lirayı bulmuş olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz zammı için enflasyon verilerini takibe alınmış oldu. Ocak’ta maaşları yüzde 5.69 oranında yükselten SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının oranını ise bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belirlemiş olacak. Zam oranı, 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon veri ve analizlerinin açıklamasıyla beraberinde ortaya çıkacak. Emekliler aynı ayın içerisinde zamlı maaş imkanına sahip olmuş olacak ancak bazı ayrıntılar var.

EMEKLİ ZAM ORANLARI

Emekli zam oranlarından sonra 2018 Yılı Programı’nda, enflasyon tahminlerine göre yer alan haberde ise, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 4.02 olabileceği belirtildi. Bu oran beraberinde, gerçekleşen enflasyon rakamlarına göre yükselebilir de düşebilirde. Merkez Bankası, 2018 enflasyon tahminini yüzde 7’den yüzde 7.9’a yükseltti. Bu da zam oranının artabileceğini gösterdi. Yüzde 4.02’lik zam tahmin ve analizlere göre emeklilerin yeni maaşlarını hesaplaması yapıldı.

Yüzde 4.02’lik tahmin gerçekleşme durumunda ise, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında 180 liraya varan artış gerçekleşmiş olacak. Halen en yüksek emekli aylığı 4 bin 481 lira 25 kuruş seviyesinde. Bu maaş, yüzde 180,15 lira yükselişle beraber 4 bin 661 lira 40 kuruşa artış göstermiş olacak.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar