Yaşam

Emeklilikte Kimler Yüksek Maaş Alır?

Emeklilikte Kimler Yüksek Maaş Alır?

 

Emeklilikte Maaş

Emeklilikte Kimler Yüksek Maaş Alır? Çalışma hayatına yeni başlayanlar için emekli olmak uzak görülse de emeklilik herkesin hayalidir ve herkes için çok önemlidir. Kültürel olarak herkes emekli olup dinlenmek, kendini ve ailesini garantiye almak veya rahat bir yaşantı sürmek ve sürdürmek ister. Bu sebeple de emekli olunca herkes yüksek bir maaşı olmasını ister. Sosyal Güvenlik Kurum yani kısaca SGK, çalışanların primlerinin yatırıldığı kurumdur. Emekli maaşı da SGK tarafından hesaplanır. Emekli olmadan önceki son 7 yılda çalışılan statü emekli maaşının artmasında veya azalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple çalışırken alınan maaşlar ne kadar yüksek olursa emekli maaşı da o kadar fazla olur.

 Emekli Maaşını Arttırmanın Yolları Nelerdir

Emekli olmadan önceki statü önemli olduğu için yatırılan sigorta primi de çok önemlidir. Emeklilikte yaş sınırı olduğunda bu yaşa gelmeden yaklaşık 4 yıl öncesinde primler yüksek ödenmeye başlanırsa maaşta ciddi artışlar olabilir. Burada önemli olan SGK ya çalışırken yüksek maaş alındığını bildirmekten geçer. Maaşı asgari ücret olan kişilerin ödenen primleri az olduğu için emekli maaşları da az olabilmektedir. Çalışırlarken maaşları 4000 TL gibi olan kişiler ise emekli olduklarında her yıl yaklaşık 100 TL artan emekli maaşı alabilirler. Emeklilikte ödenmesi gereken asgari primi ödeyip yaşlarından dolayı emekli olmayı bekleyen kişiler için çalıştıkları yerle konuşup maaşının tavan fiyattan göstermeleri de emekli maaşlarını arttırmaktadır. Emekli olmadan önce herkesin doldurduğu formda bakmakla yükümlü olunan kişiler çocukları veya eşi oraya yazılırsa emekli maaşı da yüzde 5 oranında artabilir.

Sonuç olarak, emekli maaşı arttırmak için en önemli etken maaşı yüksek göstermektir bu yüzden çalışanlarını daha düşük ücretle çalışıyormuş gibi SGK’ya bildiren ve daha düşük sigorta primi ödeyen şirketler uyarılmalıdır.

Emeklilikte Kimler Yüksek Maaş Alır?

Emeklilikte Kimler Yüksek Maaş Alır? Çalışma hayatına yeni başlayanlar için emekli olmak uzak görülse de emeklilik herkesin hayalidir ve herkes için çok önemlidir. Kültürel olarak herkes emekli olup dinlenmek, kendini ve ailesini garantiye almak veya rahat bir yaşantı sürmek ve sürdürmek ister.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar