• YARIM ALTIN
  8.349,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9438
  % 0,08
 • € EURO
  35,9386
  % 0,02
 • £ POUND
  42,7452
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,5241
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3745
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2218941,637
  % -1,53
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Emeklilere Özel PTT Kredileri

Emeklilere Özel PTT Kredileri

Emeklilere Özel PTT Kredileri

Emeklilere Özel PTT Kredileri Bankaların emekliler için olan kampanyaları bitmiyor. Ülkemizde kırsalda yaşayan ve acil nakit ihtiyacı duyduğunda banka banka dolaşmak istemeyen emeklilerin de faydalanabileceği PTT kredileri uygun faiz oranları ile kullandırılıyor. Bankaların emekliler gibi geliri açısından bir sıkıntı yaşamayacak olan kişilere kredili ürünlerde daha fazla yardımcı oluyor. Özellikle yaşlı emeklilerin bankalarda vakit kaybetmesini önlemek amacıyla PTT aracılığıyla işlemler yürütülüyor. Emekliler kendilerine en yakı olan PTT dairesinde giderek, bu birim ile anlaşmalı olan bankalardan kredi kullanabiliyor. İsmi PTT kredisi olarak geçse de aslında bu krediyi temin eden yine bankalar olmakta. PTT’nin buradaki görevi köprü olmaktır.

PTT’den Nasıl Kredi Kullanılır?

PTT aracılığı ile bankalardan kredi kullanmak isteyen emeklilerin öncelikle 80 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Eğer emekli kişi 79 yaşında ise yalnızca 1 yıl vadeli kredilerden faydalanabilir. Kredi vadesi 48 aya kadar olsa da yaş sınırı gereği vadeler kısa tutulabiliyor. Başvuru aşaması ise oldukça basit. Emekli kişi gerekli tüm evraklarını PTT dairesine giderek kullanmak istediği tutar kadarlık bir kredi başvurusu sağlıyor. Bu başvuru sırasında kullanılan evraklar aracılık yapan PTT ile müşteri arasındaki sözleşmedir. PTT daha sonra bu başvuruyu anlaşmalı olunan bankalara yönlendirir. Bankalar bu başvuruyu değerlendirdikten sonra yanıtı yine PTT dairesine gönderecektir. Olumlu olması durumunda müşteri çağırılır ve kredi kullandırılır. Bu aşamada PTT bankanın sözleşmelerini aracılık yaptığı için müşteriye imzalatmak durumundadır.

PTT Kredilerinin Gözlemi

Bazı emekliler, PTT aracılığı ile çektikleri kredileri internet bankacılığından ya da ATM’lerden göremeyebilirler. Bankalardan bazıları bu kredileri kendi sistemlerinde göstermezler. Finans yetkileri bulunduğu için tıpkı PTT’den çekiliş bir kredi gibi görünecektir. Dolayısıyla kişi PTT hesabından ya da ATM’sinden bu kredilerin gözlemini yapabilmektedir. Ayrıca döküm ve ödeme bilgisi gibi evraklarını da yine PTT’den teslim alacaktır. Ancak bazı bankalar da bu kredilere ilişkin müşterisine bilgi vermektedir. Müşteri başvurusunun hangi bankadan onaylandığını ve hangi faizler üzerinden hangi vadelerde kullandığını zaten bilecektir. Bunun dışında öğrenmek istediklerini PTT ya da krediyi kullandığı bankadan temin edebilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.