Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Ekonomiye olan güven yükseldi

Ekonomiye olan güven yükseldi

Ekonomiye olan güven yükseldi. Ekonomik güven endeksi temmuz ayında yüzde olarak 2 artış göstererek 92.2 değerini almış oldu.

Ekonomik güven endeksi beş aydır süregelen gerilemenin temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2 yükselişle 90.4’ten 92.2’ye artış görüldü. Yılbaşından bu yana düşüş eğiliminde olan endeks Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 3.3 değer kaybı ile 93.5’ten 90.4’e gerilemiş ve 2017 Ocak ayından bu yana en düşük rakama gelmişti.

TÜİK açıklamasında yer alan haberde ise, “Ekonomik güven endeksindeki yükseliş, tüketici, perakende ticaret, inşaat ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı” diye belirtildi.

“Dünyanın parmakla gösterdiği ülke olmaya doğru hızla ilerliyoruz”

Ekonomide geçen yılki güçlü seyrin de desteğiyle Ocak 2018’de yüzde 10 artarak 104.9 ile beş ayın en yüksek değerini alan endeks, bu sert artış sonrasındaki aylarda geriledi.

Endeks Temmuz 2017’de 100 değerinin üzerine çıkmış bununla beraber, Ağustos 2017’de ise 2012’den bu yana en yüksek olan 106.4 değerini almıştı.

TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki değer kaybı, tüketici, reel kesim yani imalat sanayi, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklanmış oldu.

TÜİK bu endeksin ekonomik büyümeye ilişkin olarak yer alan incelemede ise diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtilmekte.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar