Ekonomi Haberleri

Ekonomiye güven azaldı

Ekonomik güven endeksi olan Aralık’ta bir önceki aya göre yüzdesel oranda 3.8 düşüş göstererek 100.81 değerine gerileme gerçekleşti. TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki azalış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki değer kaybetmesinden kaynaklandı.

 

Ekonomik güven endeksi siyasi belirsizlik, güvenlik kaygıları ve TL’deki değer kaybı sebebiyle Eylül ayında 72.9’e gerileme göstererek TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük değeri almış olmuştu. Endeks sonraki aylarda artışa geçerek Ekim’de 82.9, Kasım’da 104.82 değerini almıştı. Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden temizlenmiş imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmakta olduğu gözlendi. TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak bunun yanında diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtilmekte olduğu gözlendi. Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100’den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte olduğu belirtildi.

[poll id=”10″]

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar