Ekonomi Haberleri

Ekonomistler yeni enflasyon sepeti için yorumları

Ekonomistler yeni enflasyon sepeti için yorumları. TÜİK, enflasyon sepetinde yer alan gıdanın ağırlığını azaltmış oldu. Analistler görüşlerini açıkladı ve işte o görüşler.

 
Yeni Enflasyon paketine işte görüş ve yorumlar. Türkiye İstatistik Kurumu olarak bilinen (TÜİK), 2017 enflasyon sepetinin ağırlığı ve hesaplama metodunda değişikliğe gittiğini duyurusunda bulundu. En önemli hamle ise, daha önce kabine düzeyinde ikircikliğe de neden olan gıda fiyatlarının enflasyon sepetindeki ağırlığındaki düzenleme oldu.TÜFE hesaplarında gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığını eski seviye olan yüzde 23,68’den yüzde 21.77 rakamına düşürülmüş olundu.
TÜİK’in değişikliğini yorum ve görüş belirten ekonomistler ortak bir görüş taşımıyor. Enflasyonun kağıt üzerinde azaltıldığını ve sokak enflasyonu ile farklı olacağını düşünen de var, sadece teknik bir düzenlemeden ibaret olduğunu düşünen de. İşte bu görüşler nelerdir ve ne yorumlar yapmışlar.

 
Tufan: Teknik bir ayarlama olarak okunmalı
Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, Dünya’ya yaptığı açıklamada TÜİK’in bu hamlesinin enflasyon oranında, artan kur etkisi ve enerji fiyatlarından dolayı orta ve uzun vadede beklenen yükselişin önüne geçmekten ziyade, oranlara dair beklentileri daha öngörülebilir hale getirmek için atılan teknik bir ayarlama olduğu gerekir.
Tufan şu açıklamayı yaptı:
“Enflasyon rakamının hesaplamasında kullanılan ana harcama gruplarının geçtiğimiz yılki fiyat artış oranlarının bu yıl da aynı şekilde gerçekleştiğini varsayarsak, güncellenen ağırlıklandırmayla 2016 Aralık ayı enflasyon oranımız yüzde 8,53’den yaklaşık yüzde 8,94’e yükseldiğini görecektik. Bu tablodan da TÜİK’in enflasyon oranlarını daha düşük gösterme gayesinden uzak, daha öngörülebilir bir enflasyon oranı belirlemeye çalıştığını söyleyebiliriz. Bu teknik ayarlamanın sonuç vermesi durumunda gerek Merkez Bankası enflasyon beklentisinin daha sağlıklı belirlenmesine, gerek de yurt içi ve yurt dışı yatırımcıların reel faizdeki öngörülebilirliğinin artmasına yardımcı olacaktır.”Murat Tufan ayrıca, “TÜİK’in bu hamlesinin ayrıca Merkez Bankası’nın para politikaları araçlarını oluşturmasında da etkili ve yön tayin edici olmasını bekliyoruz.” dedi.

 
Yavaş: Tamamen teknik bir ayarlama
Şeker Yatırım Ekonomisti Hilmi Yavaş ise yeni ayarlamanın çok önemli olmadığını, tamamen teknik sebeplerle yapıldığını söyledi.
Yavaş, “Geçen sene gıda enflasyonu manşet enflasyonun altında kaldı. Öte yandan ulaştırma ve tütün alkol grubu üzerinde geldi. Dolayısıyla hane halkının tüketim kompozisyonu bu sebeple değişti. TÜİK teknik bir değişiklikle enflasyon sepetini yeniden ayarladı. 2017 yılının enflasyon rakamlarına yansıması ‘minimal olumlu’ olur. Şu anda odak noktamız bu değil” ifadelerini kullandı.

 

[poll id=”5″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar