Nedir?
Neler Oluyor?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz Nedir? Ne işe yarar? Vade için belirlenen süre geçtiği takdirde vergi alacaklarınızın tahsil edilmesi sebebiyle yer alan incelemede ise devlet, elektronik ortamda haciz uygulaması yapabilir. Kullanılan otomasyon sistemi ve veri paylaşımı ile vergi borcu ödemesini yapmayan kişilerin kullandıkları banka hesabını, arabayı, gayrimenkulü ve sahip olduğu diğer mal varlıklarını anında görebilir ve bloke uygulaması yapabilir. Yapılan bu işleme ise e-haciz denilmektedir.

Hesabıma E-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım?

E-haciz uygulaması devletin alacaklarını tahsil etmek için kullanmış olduğu bir yöntemdir. 6133 sayılı kanunun 79. maddesi gereğince “Cebren tahsil ve şekilleri” başlığı altında düzenlenerek tahsilatın yapılmasına imkân tanımıştır. Borcun tahsilat işlemleri borç tutarına bağlı olarak banka şubelerinden ya da genel müdürlüklerden yapılabilmektedir.
Haciz uygulaması sonucunda devlete karşı bulunan tüm borç tutarları için borcunu ödemeyen mükellefin vadeli ve vadesiz hesaplarına el konulmakta ve alacaklar tahsil edilir. Hesaplarına E-Haciz gelen kişilerin hesapları bloke olur. Borç tamamen ödenene kadar da hesaplar blokeli olarak kalmaktadır.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz Nasıl Kaldırılır
E-Haciz Nasıl Kaldırılır

E-Haciz Nasıl Kaldırılır? E-Haciz Nedir? E-Haciz mükellefin bağlı olduğu ve vergi dairesine giderek borç yapılandırması durumunda kaldırılır. Bu işlem için vergi dairesine dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vergi dairesi müdürünün izni sonrasında ve borç yapılandırması yapılması halinde ise yapılan incelemede ise hesapların blokesi kaldırılmaktadır.

E-Haciz Nedir?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz Nedir? Ne işe yarar? Hesabıma E-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım? E-Haciz Nasıl Kaldırılır? Yapılması gerekenler nelerdir?

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar