Yaşam
Neler Oluyor?

Düşük Tansiyon Nedenleri

Düşük Tansiyon Belirtileri

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Kabul edilebilir tansiyon değeri 120/80’dir ancak bu tansiyon değeri altına düşen tansiyonlar hipotansiyon olarak adlandırılır. Düşük tansiyon ile yaşamını sürdüren ve vücudunda bir belirti olmayan kişiler de mevcuttur. Bu kişilerin tansiyonları yaşamları boyunca düşük seyreder ve herhangi bir belirti göstermez. Bu nedenlerden dolayı düşük tansiyon belirtileri de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Eğer kişide rahatsızlık verecek türden belirtiler mevcut ise neden araştırılmalı ve buna uygun tedavi düzenlenmelidir.

Düşük Tansiyon Nedenleri

Düşük Tansiyon Nedenleri Sıklıkla rastlanılan nedenler arasında vücudun uzun süre susuz kalması sonucun da düşük tansiyon ortaya çıkabilmektedir. Yeterli beslenememe ile düşük tansiyon oluşabilir. Stres, kaygı ve korku hali tansiyonu düşüren nedenler arasında yer almaktadır. Yeme bozuklukları, kullanılan bazı ilaçlar, uzun süre hareketsiz kalma, ağır enfeksiyonlar, karaciğer bozuklukları, kansızlık ya da kanama hali durumlarında tansiyon düşebilmektedir.

Düşük tansiyonu olan kişiler, tansiyon ölçümü esnasında hipotansiyon sonucu alırlar ve bu da teşhis edilmesini kolaylaştırmaktadır. Sersemlik hali, baş dönmesi, hızlı nefes alıp verme, gözlerde kararma, yorgunluk hali, susuzluk, soğuk terleme, cilt renginde değişimler düşük tansiyon belirtileri arasında yer almaktadır. Tansiyonu düşen kişiler de konsantrasyon eskisi gibi değildir ve yoğunlaşmaları gecikmiştir. Belirli bir konu hakkında düşünmeleri zaman alır. Kalp atışları hızlanır ve huzursuzluk hali hakim olur. Bayılma hali sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Mide bulantısı ve kusma da kişilerde görülebilmektedir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu durum belirtilerin iyi takip edilmesi ve konulan kesin teşhis sayesin de tedavi süreci başlatılır. Kusma olacağı için başında bir kişinin beklemesi ve solunum yolunun tıkanmaması için başın yana doğru uzatılması doğrudur. Önemli olan düşük tansiyonun neden geliştiği ve bu duruma neden olan hastalığın tedavisi sayesin de kişi normal yaşantısına geri dönebilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Kabul edilebilir tansiyon değeri 120/80’dir ancak bu tansiyon değeri altına düşen tansiyonlar hipotansiyon olarak adlandırılır.

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar