Dünyadan
Neler Oluyor?

Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı

Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı

Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı. İhracat birim değer endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yapılan incelemede ise yüzde 4,9, ithalat birim değer endeksi yüzde olarak 7,7 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin olarak dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre, ihracat birim değer endeksi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 yükseldi.

Endeks, aynı dönem içinde ise gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,4 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,2, yakıtlarda yüzde 38,5, imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 5,4 arttı.

AA’nın haberine göre; İthalat birim değer endeksi söz konusu dönemde yüzde 7,7 artış gösterdi. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,5, yakıtlarda yüzde 32,6 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 2,4 yükseldi.

İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ YÜKSELDİ

İhracat miktar endeksi, mayısta geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 artış göstermiş oldu. Endeks aynı dönem içinde ise, gıda, içecek ve tütünde yüzde olarak 19,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,8, imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayisinde yüzde 4,2 artarken, yakıtlarda yüzde 39,4 azılış gösterdi.

İthalat miktar endeksi ise bu dönemde yüzde 2 düşüş gösterdi. Endekste geçen yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,2, yakıtlarda yüzde 5 azalış gerçekleşirken, imalat olarak görüldü.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar