Nedir?
Neler Oluyor?

Dikey Analiz Nedir?

Dikey Analiz Nedir?

Dikey Analiz Nedir? Dikey analiz, bir bilançoda üç ana hesap kategorisi veya varlık, yükümlülük ve özkaynak için her bir girdinin, toplam hesabın bir oranı olarak temsil edildiği bir finansal tablo analizi yöntemidir. Dikey analiz, aynı zamanda, bir yüzde önlemi olarak diğer finansal tablolarda da kullanılmaktadır.

Dikey Analiz nasıl yapılır?

Dikey analizin temel avantajı, bilançoların, gelir tablolarının ve her büyüklükteki işletmelerin diğer finansal raporlarının kolaylıkla karşılaştırılabilmesidir. Aynı zamanda bir işletmedeki göreceli yıllık değişiklikleri görmeyi kolaylaştırır.

Dikey analiz, mali tablodaki her satır öğesini, ifadenin ana odak noktasının yüzdesi olarak gösterir. Bir gelir tablosu için, her bir satır öğesi brüt satışları temsil edebilir. Bilançoda, her bir satır kalemi toplam varlıkları temsil edebilir. Nakit akışı beyanında, her bir satır öğesi, firmanın toplam nakit ve nakit eşdeğerinin yüzdesi olarak ifade edilebilir.

Dikey analiz, bir şirketin finansal beyanının tüm sektörlerde standart bir süreç içinde temsil edilmesine izin verir. Satır öğesiyle bir şirketin finansal durumunun anlık görüntüsü alınabilir. Ayrıca, yıllık çeyrek ve ardışık çeyrek analizi de dahil olmak üzere zaman çizelgesi analizi için önceki dönemlere kolay bir şekilde kıyaslama ve beş yıl veya üç yıl gibi daha uzun zaman periyotlarının analiz edilmesini sağlar.

Dikey analiz içeren finansal tablolar, satır öğesi yüzdelerini ayrı bir sütunda açıkça göstermektedir. Ayrıntılı dikey analiz de dahil olmak üzere bu tür mali tablolar, aynı zamanda ortak finansal tablolar olarak bilinir ve bir şirketin finansal durumu hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak için birçok şirket tarafından kullanılır. Genellikle, ortak finansal tablolar, her bir satır öğesini daha önce ölçülen bir döneme göre karşılaştıran sütunları içeren karşılaştırmalı finansal tabloları da içerir.

Karşılaştırmalı finansal tablolar da kullanılırsa, önceki dönemlere ait ilave detaylar da dahil edilir ve bir önceki döneme ait yüzdeler için ek bir karşılaştırmalı sütun eklenir.

Dikey analiz metodu, aynı zamanda, bir yıllık bir girdi olarak taban çizgisi olarak kullanılan yatay analiz ile de karşılaştırılabilirken, diğer her yıl, bu taban çizgisindeki değişiklikler açısından yüzde farkları temsil etmektedir.

Dikey Analiz Nedir?

Dikey Analiz Nedir? Dikey analiz, bir bilançoda üç ana hesap kategorisi veya varlık, yükümlülük ve özkaynak için her bir girdinin, toplam hesabın bir oranı olarak temsil edildiği bir finansal tablo analizi yöntemidir.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar