• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1270673,611
  % -0,80
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Dijital Paraların Kullanım Alanları Ve Borsaları

Dijital Paraların Kullanım Alanları Ve Borsaları

Dijital Paraların Kullanım Alanları Ve Borsaları Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Fotoğraftan yazıya, sembollerden rakamlara kadar birçok iz ve işaret kriptoloji biliminin kullanım alanıdır. Kriptoloji biliminin bir altyapı ve veri kaynağı olarak kullanılmasıyla güvenli bir para birimi olarak dijital para oluşturulur. Bu alan yaygın olarak “kripto para” olarak adlandırılır.

 Dijital Paranın Parayla İlişkisi

Yaygın olarak kullanılan banka ya da kredi kartlarıyla alışverişler, ödemeler ve havaleler esasen sanal bir paranın gönderilmesini ifade etmektedir. Kartta yer alan para, sanal bir yolla başka bir kart ya da havuz hesabına gönderilerek ödeme yapılmaktadır. İşte dijital paralar, söz konusu sanal ödemenin bir benzeridir. Ancak, ilk yöntemin aksine dijital paralar fiziki olarak görülmez.

Öte yandan yaygın kullanımda yer alan paralar bir ülkeye bağlı olarak işlem görür ve bu ülkenin ismiyle anılmasıyla bilinir. Örneğin; Amerikan Doları, Türk Lirası gibidir. Ancak dijital paraların herhangi bir ülkeye bağlılığı yoktur ve sadece sahipleri arasında alışverişe konu olur.

 Dijital Paranın Kullanım Alanı

Kısa sürede dünya genelinde yaygın bir üne sahip olan dijital para ciddiye alınması gereken değerlere ulaşsa dahi henüz kullanım alanını yaygınlaştıramamıştır. Şöyle ki; dijital para hakkında yayılan spekülasyonlar ve dijital paranın ulaşılabilir olmasındaki engeller kullanım alanını daraltmıştır. Ancak sayılan olumsuzluklara rağmen popüler dijital paraların artık ticaretin merkezinde olduğunun kabulü gerekir.

 Her geçen gün dijital paranın bir ödeme yöntemi olarak kabul edildiği dünyada, en yaygın kullanım alanı “ödemedir.” Artık ulusal ve uluslararası ticaret anlaşmalarının ödeme yöntemleri arasında dijital para türleri de yer almaktadır. Bu yönüyle dijital para öncelikle bir mal ya da hizmetin ücretinin ödenmesinde kullanılmaktadır.

Danışmanlık, sağlık, reklam, avukatlık, inşaat gibi alanlarda hizmet veren pek çok firma artık bir ödeme yöntemi olarak dijital parayı kabul etmektedir. Öte yandan dijital para bir birikim alanı olarak kabul edilmektedir. Artık bankaların dijital para hesabı olan müşterilerine kredi sağladığı görülmektedir.

Dijital Para Borsası

Dijital Paraların Kullanım Alanları Ve Borsaları Dijital paranın niteliği gereği en önemli ve en değerli tek bir değeri vardır: Borsa. Öyle ki; dijital paranın alımı, satımı, değişimi ve değerinde borsalar olmazsa olmazdır. Bu durum dijital paraların fiziki görünüme sahip olmayan sanal niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Dijital paraların korunması, alınması, çekilmesi, birikim olarak değerlendirilmesi dijital para borsaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Söz konusu alanda büyük üne sahip en önemli dijital para borsaları ise şöyle sıralanabilir.

 1. Bitstamp

 2. BTCTurk

 3. Kraken

 4. Paribu

 5. Bitlo

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.