• YARIM ALTIN
  8.348,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9374
  % 0,04
 • € EURO
  35,8839
  % -0,04
 • £ POUND
  42,7115
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,5302
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  2224479,168
  % -1,33
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Dijital dönüşüm yeni istihdam imkanı sağladı

Dijital dönüşüm yeni istihdam imkanı sağladı

 

Dijital dönüşüm yeni istihdam imkanı sağladı

 

 

 

 

İnternetin ülkemizde artık neredeyse her haneye ve her cebe girmesiyle birlikte hayatın her alanı dijital dünyaya göre şekillenmeye başladı. Bu değişim en hızlı ve fazla yaşandığı ticaret artık yerini eticarete bırakmaya başladı. Perakendecilik sektöründe hızla yaşanan bu değişimle birlikte internet üzerinde ticaretin pazar payı her geçen yıl katlanarak artmaya devam ederken, bu alanda oluşan istihdam imkanı da binlerce kişinin iş sahibi olmasını sağlıyor.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, “BMD üyesi markalar, 2015’i 47 milyar dolar ciroyla tamamladı. Hedefimiz 2023’te 114 milyar doları yakalamak. 2023’e kadar yurt içinde mağaza sayımızı 65 binden 157 bine çıkarıp 675 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlayacağız.” dedi.

Kariyo, BMD, Vodafone ve PwC Türkiye iş birliğiyle hazırlanan “Geleceğe Hazırlanırken Türkiye Perakende Sektörü Raporu”nun basın toplantısında konuştu.
Raporla sektöre bir yol haritası sunduklarını vurgulayan Kariyo, perakende pazarının 2015 sonu itibarıyla 700 milyar Türk lirası büyüklüğe ulaşarak 2 milyondan fazla kişiye istihdam sağladığını anlattı.

Kariyo, sektörün, en çok gelir ve kurumlar vergisi yaratan sektörler arasında ilk sıralarda yer aldığına dikkati çekerek, “2015 yılını 47 milyar dolar satış büyüklüğüyle tamamlayan BMD üyesi markalar ise 350 binden fazla kişiye istihdam yarattı ve 90 ülkede 3 binden fazla satış noktasına ulaştı. BMD üyelerinin, 2023 yılında 114 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaşmasını öngörüyoruz.
2023 yılına kadar yurt içinde mağaza sayımızı 65 binden 157 bine çıkarıp 675 bin kişiye yeni istihdam imkanı yaratacağız. Böylece BMD üyelerinin çalışan sayısı 1 milyonu aşacak. Yurt dışında ise halen 3 binin üzerinde olan mağaza sayımızı 20 bine taşıyıp uluslararası alanda daha da rekabetçi olacağız.” bilgilerini verdi.

Teknolojinin, bireyleri ve kurumları güçlendirmesi sonucunda, daha önce örneği olmayan sosyal organizasyonlar ile alışveriş formatlarının ortaya çıktığını söyleyen Kariyo, şunları kaydetti:

“Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde güçlenen birey, perakendecilerden sadece ürün değil bir alışveriş deneyimi de bekliyor. Dünyanın dijital şekilde yeniden yazıldığı bir dönemde, tüketici markaya güvenmek, bunun sağladığı iç huzuruyla alışveriş yapmak, hızlı hizmet almak, doğru ürün dizisine erişmek istiyor, aldığı ürünün verdiği paraya değmesini arzu ediyor. ‘Geleceğe Hazırlanırken Türkiye Perakende Sektörü Raporu’ ile değişen dünyayı daha kolay anlamamızı sağlayacak, perakendede hızlı dönüşümü yakalamamızı kolaylaştıracak, bir anlamda gelişmeleri hepimize tercüme edecek bir çalışma kurgulayarak, markalarımıza bir yol haritası oluşturmaya çalıştık. Markalarımıza yeni trend ve uygulamaları aktarmaya çalışırken, organizasyonlarını bu düzene nasıl uyarlayabileceklerinin ipuçlarını verdik. Öte yandan müşteri beklentilerinin karşılanması ve güçlü biçimde nasıl ayakta kalınabileceğine dair öngörüleri paylaşmayı hedefledik.”

50 bin perakende uzmanımızla büyük bir perakende şirketiyiz

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise perakende sektörünü bekleyen temel değişim alanlarından birinin dijital dönüşüm olduğuna dikkat çekerek, “Vodafone olarak dünya çapında 15 bin 500 mağazamız, 450 milyon müşterimiz, aktif olduğumuz 26 ülkeye ek olarak 50 ülkede daha sürdürdüğümüz iş ortaklıklarımız ve 50 bin perakende uzmanımızla büyük bir perakende şirketiyiz. Gerek on-line ortamda gerekse mağaza ortamında kesintisiz akan bir perakende deneyimi yaratmanın ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz.” dedi.

Mağazalardan depolara, perakende sektörünün tüm bileşenlerini birbirine bağlayan, her şeyin ve herkesin daha iyi bağlantılı olmasını sağlayan teknolojiler sunduklarını belirten Aksoy, şöyle konuştu:

“Türkiye’de de Dijital Dönüşüm vizyonumuzla her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de dijitalleşmenin öncüsü olmayı hedefliyoruz. Perakende sektörünün karşı karşıya olduğu temel zorlukları etkili ve sürdürülebilir bir biçimde çözmek için teknolojik gelişime ayak uydurmak ve dijitalleşerek gelişme fırsatını çok iyi değerlendirmek zorundayız. Araştırmalarımıza göre, dünyada değişimi tetikleyen, alışveriş davranışlarını etkileyen ve yeni fırsatlar vadeden 6 temel trend bulunuyor; kolaylık, mağaza, müşteri etkileşimi, dinamik tedarik zinciri, güçlü-güvenilir-esnek arka plan sistemleri, dijital donanımlı insan kaynağı. Bu trendlerin ortak paydasını ise dijitalleşme oluşturuyor.
İşletmeleri dijital yarına hazırlama hedefiyle hayata geçirdiğimiz Dijitalleşme Endeksi’ni perakende sektörü için hesapladık ve sektörün dijitalleşme skorunu yüzde 63 olarak tespit ettik. Firmaların yaklaşık yüzde 50’sinin aynı sektörde rekabet ettikleri diğer firmalara göre ortalamanın altında kaldıklarını ve gelişime açık yönleri olduğunu gördük. Bu veriler, perakende sektörünün yeni nesil teknolojilerle buluşmasında ve geleceğin dijital dünyasına hazırlanmasında önemli rol oynayacak. Kapsamlı, doğru ve net oluşturulmuş Dijital Dönüşüm Stratejisi ve Eylem Planı, perakende firmalarının rekabette farklılaşabilmesini, müşteri deneyimini iyileştirmesini ve gelirlerini artırmasını sağlıyor.”

Organize perakende Türkiye ekonomisine göre 2,5 kat daha hızlı büyüyor

BMD Başkan Yardımcısı Jaklin Güner de kuramsal bir temele dayanmayan yöntemlerle bilgiyi işleme döneminin geride kaldığını vurgulayarak, “Kitlesel ve geometrik olarak büyüyen veri tabanından anlamlı sonuçlar türetecek modellemeleri yapabilecek yetkin matematikçileri istihdam etmemiz gerekiyor. Şirketlerde yeni bir birim olarak ‘kurumsal zeka’ departmanlarının kurulmasını kaçınılmaz bir değişim olarak görüyoruz. Dijital zeminde buluşan tüketici ve müşteri gruplarını tanımak, onların duygularını ve beklentilerini anlamak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Sektördeki liderlerin dijital dönüşümü gerçekleştirecek insan kaynağını bulup sürece katmaları gerektiğine dikkati çeken Güner, şunları da söyledi:

“Modern perakendenin toplam perakende içindeki payı yüzde 33 civarında. Organize perakende Türkiye ekonomisine göre 2,5 kat daha hızlı büyüyor. Bunun en önemli nedeni, Türkiye’deki hızlı nüfus artışı ve ekonomik büyüme. Gelecek 3 yılda yıllık harcanabilir geliri 25 bin doların üzerinde olan hanelerin toplam haneler içindeki payı yüzde 41’den yüzde 62’ye çıkacak. 50 bin doların üzerinde olanların payı ise yüzde 13’ten yüzde 27’ye yükselecek. Türkiye’de halen yüzde 2 olan e-ticaret pazarının da toplam organize perakendecilik içindeki payının yükselmesini bekliyoruz.”

Perakendenin dijitalleşme skoru yüzde 63

Bu arada, verilen bilgiye göre, perakende sektörünün ana konularını ve gelişim alanlarını ortaya koyan raporda, dünyada ve Türkiye’de perakende sektörünü etkileyen mega trendler değerlendirilerek, Türkiye perakende sektörünün ana değişim alanları ve yol haritası belirlendi.

Markalaşma, danışmanlık ve teknoloji olmak üzere 3 ayrı disiplinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan rapor, geleceğe hazırlanmak isteyen perakende firmaları için bir rehber niteliği taşıyor.

Markalara perakende sektöründeki hızlı dönüşümü yakalamalarını kolaylaştıracak yol haritasını sunan rapor kapsamında, Vodafone’un katkılarıyla BMD üyesi işletmelerin dijitalleşme performansı da ölçüldü.

Vodafone, bugüne kadar KOBİ’ler, büyük işletmeler ve belediyeler için hayata geçirdiği Dijitalleşme Endeksi çalışmasını, BMD üyesi işletmelere de uyguladı. Bu kapsamda BMD üyesi işletmelerin üst düzey yöneticileriyle yüz yüze görüşmeler yapılarak dijital skorları hesaplandı.
“Dijital Hizmetler”, “Dijital Operasyonlar”, “Dijital Teknoloji Platformları” ve “Bilgi Güvenliği” olmak üzere 4 bölümde 93 soru sorulan şirketlerin dijitalleşme skor ortalaması yüzde 63 olarak gerçekleşirken, bölüm skorları ise Dijital Hizmetler için yüzde 62, Dijital Operasyonlar için yüzde 63, Dijital Teknoloji Platformları için de yüzde 62 olarak ölçüldü. Dijitalleşme Endeksi yapılan perakende firmalarına, dijital yetkinliklerini artırmalarını sağlayacak 101 çözüm önerisi sunuluyor.

 

[poll id=”2″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.