Ekonomi Haberleri

Devlet 343 milyar liralık vergiden vazgeçiyor

Devlet 343 milyar liralık vergiden vazgeçiyor. Maliye Bakanlığı; indirim, istisna ve muafiyet nedeniyle gelecek 3 yıllık süreçte yer alan toplam 343,1 milyarlık vergiden vazgeçecek ve işte detaylar ;

Devlet, gelecek 3 yıllık dönemde toplam 343,1 milyar liralık vergiden, istisna, muafiyet ve indirim yoluyla vazgeçmiş olacak.
Maliye Bakanlığı’nın Vergi Harcamaları Raporu’ndan derlediği bilgiye göre yer alan haberde ise, çeşitli kanunlarda yer alan vergi indirimi, istisna ve muafiyetler nedeniyle bu yıl 90 milyar 660 milyon liralık vergi tahsil edilmeyecek.
Gelecek yıl bu yolla vazgeçilen vergi faturası ise 102 milyar 216 milyon liraya yükselecek. Bunun 37,7 milyar lirası Gelir Vergisi, 15,1 milyar lirası Kurumlar Vergisi, 23,5 milyar lirası Katma Değer Vergisi (KDV) 14,7 milyar lirası Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanunlarındaki istisna ve muafiyetler sonucu alınmayacak. Söz konusu harcamalar motorlu taşıtlar vergisinde yer alan 658 milyon lira, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinde 10,5 milyar lira, Özel İletişim Vergisi’nde 38 milyon lira olacağı geleceği yönünde.

 

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar