Dünyadan

Dev bankaya büyük plan

Portekiz Merkez Bankası olan, ülkenin borsaya kote en büyük bankası konumunda yer alan Banco Espirito Santo’yu kurtarmak için 4,9 milyar euro büyüklüğünde bir planı belirtmiş durumda.

Portekiz MB tarafından dün duyurulan plan, Banco Espirito Santo’nun parçalanmasını ve oluşturulacak yeni bankaya kamu fonları artarılmasını öngörüler arasında yer almakta.

Avrupa Birliği’nin banka kurtarmalara kıdemli tahvil yatırımcılarının, sermaye benzeri borç veren kreditörlerin ve hissedarların da katılmasını öngören yeni kuralları çerçevesinde hazırlanan plan çerçevesinde ve kuralları içinde Banco Espirito Santo, ‘iyi’ ve ‘kötü’ banka olarak ayrılacak. Oluşturulacak ‘iyi’ banka Novo Banco adını alacak, ‘kötü’ banka ise Banco Espirito Santo’nun zor durumdaki ana ortağı Espirito Santo’daki sorunlu kredileri üstlenmiş olacak. Espirito Santo, Banco Espirito Santo’nın 3,6 milyar euro gibi rekor bir zarar açıklamasına yol açmıştı.

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar