Nedir?
Neler Oluyor?

Deflasyon Nedir?

Deflasyon Nedir? Ne işe Yarar?

Deflasyon Nedir? Ekonomi terimleri arasında en sık kullanılan terimlerden biri olan deflasyon, sıkça duyulmasına rağmen anlamı nadir bilinmektedir. Birçok kişi “deflasyon nedir?” sorusunun cevabını kulaktan dolma bilgilerle veriyor olsa da, aslına yakın cevapların ortaya çıktığı görülmektedir ancak deflasyon teriminin tam olarak anlamını çok az kişi bilmektedir.

Enflasyon kelimesi ile çok yakın olan deflasyon kelimesi, yapılarından anlaşılacağı üzere birbirlerinin tersi olan iki terimdir. Deflasyon kelimesinin tam anlamı “piyasadaki malların değer kaybetmesi” olarak bilinmektedir. Deflasyonun ortaya çıkması sebepleri arasında zaman zaman enflasyon da etkili olabilirken, piyasaya yapılan bazı müdahaleler de deflasyon kavramının oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Deflasyon 3 farklı şekilde kendini gösterebilmektedir ve bu şekiller ise şunlardır:

  • Mali Deflasyon
  • Para Deflasyonu
  • Kredi Deflasyonu

Deflasyon Türleri Nelerdir?

Deflasyon Türleri Nelerdir?
Deflasyon Türleri Nelerdir?

Az önce de belirttiğimiz üzere 3 farklı deflasyon kavramı bulunmaktadır. Bu kavramların açıklamaları ise şu şekildedir:

Mali Deflasyon: Devletin bazı durumlarda ekonomiye yönelik birtakım yaptırımları söz konusu olabilmektedir. Vergilerin arttırılması, banka politikalarının değiştirilmesi ve kamu harcamalarının azaltılması, söz konusu yaptırımlardır. Bu yaptırımlardan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda mali deflasyon meydana gelir.

Kredi Deflasyonu: En sık karşılaşılan deflasyonlardan biri olan kredi deflasyonu, bankalara kredi konusunda getirilen düzenlemeler veya sınırlamaları ifade etmektedir.

Para Deflasyonu: Piyasa üzerinde gezinmekte olan para türlerini azalmaları durumunda, söz konusu para türleri değer kazanmaktadır. Bu değer kazanma olayının sonrasında ise söz konusu para türü ile alınan malların fiyatlarında düşüşün meydana gelmesi, para deflasyonu olarak tanımlanmaktadır.

Deflasyon nedir?” sorusunun cevaplarını verirken, söz konusu deflasyon türlerinin de göz önünde bulundurulması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Deflasyonun Ne Gibi Etkileri Bulunmaktadır?

Deflasyonun Önüne Nasıl Geçilir?
Deflasyonun Önüne Nasıl Geçilir?

Deflasyon nedir?” sorunun yanı sıra, “Deflasyonun ne gibi etkileri bulunmaktadır?” sorusu da büyük önem taşımaktadır.

Deflasyon, kelime anlamı olarak enflasyonun tam tersi bir durummuş gibi gözükebilmektedir. Elbette ki deflasyonun bazı durumlarda iyi yanları vardır ancak her durumda iyi yanlarının olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır. Bu durumu örnekle açıklayacak olursak; deflasyon sonucunda bazı malların fiyatlarında indirimler söz konusu olabilir. Bu durum tüketici için son derece önemliyken, üreticinin fazlasıyla canını yakabilir. Bu nedenle üretim yapmakta olan fabrikaların batması ve artık üretim yapamaz hale gelmesi, ekonomiye çok büyük zararlar verecektir. Bu durum işsizlikten tutun da, borç yükünün fazlalaşmasına kadar etki edecektir. Deflasyonun tek 1 yanı iyiyken, diğer 10 kötü yanı, bu 1 olumlu etkiyi ortadan kaldıracaktır.

Deflasyon, piyasadaki durumun ciddi anlamda karışık bir hal alması konusunda da etkili olacaktır. Deflasyonun kontrollü bir şekilde ve sınırlı olarak gerçekleştirilmesi, olumsuz etkilerinin azalmasında oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bir ülke ekonomisinde sadece tüketicilerin etkin bir rol oynamadığını, üreticilerin de son derece önemli bir rol oynadığını unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle de kontrollü deflasyon her zaman için iki tarafı da koruyucu bir yaptırım olacaktır.

Peki, “deflasyon nedir?” sorusunun yanı sıra, “deflasyonun nasıl önüne geçilebilir?” sorunun cevabı nedir?

Deflasyonun Önüne Nasıl Geçilir?

Deflasyon nedir?” sorusu kadar, “Deflasyonun nasıl önüne geçilir?” sorusu da önemlidir.

Deflasyonun olumlu etkilerinin az, olumsuz etkilerinin ise son derece fazla olduğunu daha önce de belirtmiştik. Deflasyonun önlenebilmesi açısından yapılacak olan ilk müdahale, ucuz faizli krediler vermektir. Günümüzde bankalar bu duruma çok sıcak bakmasalar da ve devletin çağırılarına rağmen faizlerde ciddi bir düşüş yapmasalar da, deflasyonun önüne geçilebilmesi adına en etkili yöntemlerin başında faiz oranlarında düşüş yapmak yer almaktadır. Bunun yanı sıra devletin yatırımlarını arttırması ve tüketim kredilerinin çoğalması da diğer önlemler olarak bilinmektedir.

Deflasyon Nedir?

Ekonomi terimleri arasında en sık kullanılan terimlerden biri olan deflasyon, sıkça duyulmasına rağmen anlamı nadir bilinmektedir.

Kullanıcı Oyu: 2.7 ( 2 Oy Verildi)

Reklam

Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar