Girişimcilik

CVT Şanzıman Özellikleri Nedir?

CVT Şanzıman Özellikleri Nedir?

CVT Şanzıman Özellikleri Nedir? CVT açılımı Continuously Variable Transmission Türkçesi Sürekli Değişken Transmisyon’dur. Japon otomobillerde sıklıkla gördüğümüz bir şanzıman türüdür. Esasında bir nevi Japon şanzımanı olarak da adlandırılabilir. Çalışma mantığından söz edecek olursak ; Sonsuz bir dişli üzerinde hareket eden şanzıman ana parçaları ihtiyaç duyulan vites ihtiyacını da bu sonsuz dişli üzerinde sürekli hazır bekleterek kullanıcıya normal bir vites geçişinde olan sert geçiş ve sarsıntıyı en aza indirmeyi amaçlar. Bu tür şanzımanlar genellikle benzinli japon otomobillerde tercih edilir. Bunun nedeni ise vites geçişlerindeki hızlı reaksiyon nedeniyle yakıt tüketimi minimuma indirilir. CVT şanzıman bir çok özellikleri vardır.

CVT şanzıman nedir?

CVT şanzıman nedir? Kavrama için “tork konvertörü”  ya da çok plakalı “hidrolik kavrama” kullanılır (multitronic). CVT şanzımanların büyük çoğunluğunda kavrama için tork konvertörü kullanılır. Cvt sistemlerde “vites dişlisi” ve “senkromeç” yer almaz. Planet dişli grubu vardır, geri vites hareketi için kullanılır

Manuel veya otomatik şanzımanlarda motor devir hızı ve araç hızı birbirine bağımlıdır. Fakat cvt şanzımanlarda bağımlı değildir; motor devir değişmeksizin, aracın hızı arttırılabilir. Örneğin motor devri 2500 rpm’deyken aracın hızı 70-80-130km/h olabilir; bu hızlanma cvt şanzımanın kasnak çapı değişimiyle oluşturduğu aktarma oranı sayesinde gerçekleşir.

CVT şanzımanlarda vites kademeleri olmamasına rağmen, sürücülerin manuel olarak seçim yapabilmeleri için, yazılımla sanal vites kademeleri oluşturulmuştur. Sürücü vites kolunu + – yönde hareket ettirerek veya direksiyondaki vites değiştirme kulaklarını (paddle shift) kullanarak vites büyütebilir veya küçültebilir.

CVT Şanzıman Özellikleri Nedir? 

CVT Şanzıman Özellikleri Nedir? CVT açılımı Continuously Variable Transmission Türkçesi Sürekli Değişken Transmisyon’dur. Japon otomobillerde sıklıkla gördüğümüz bir şanzıman türüdür.

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar