• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186982,722
  % -3,11
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Çinliler geri dönüyor !

Çinliler geri dönüyor !

2015 senesi şubat ayında Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’ye ait olan çoğunluk hisselerini satın almak adına anlaşma yapan Çinli China Machinery Engineering Corporation, bu önemli satın almadan vazgeçtiklerini Enerji Bakanlığı’na iletti.

Geride kalan 2009 senesinde özelleştirilerek Yıldızlar SSS Holding’e aktarılan fakat TETAŞ’a borcunu ödeyememesinden dolayı yönetimine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kanalı ile el konulan Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (EDAŞ), Çinli şirket CMEC’e satış aşaması sürpriz bir hamle ile durdurulduğu belirtildi.

Enerji alanındaki bu önemli gelişmede CMEC, bu sene şubat ayı başında GUOXIN International Investment Corporation (GXIIC) isimli Çin merkezli diğer bir şirket ile birlikte Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerinin ortalama yüzde 75’ini dolaylı şekilde yaklaşık 384.6 milyon dolara satın alabilme adına anlaştığını belirtmişti. Ayrıca Çinli şirketin ifadelerinde, belirtilen hisselerin Dedeli Yatırım ve diğer hissedarlardan alınacağı bildirilmişti. Fakat taraflar arasındaki ikili müzakereler, belirtilen tutar ile CMEC’e bırakılacak diğer varlıklar üzerinde anlaşma olmamasından dolayı sonlandığı belirtildi. Bu gelişme ile CMEC yetkilileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na konu ile ilgili gelişmeyi bildirerek Osmangazi EDAŞ’ın çoğunluk hissesini almaktan vazgeçtiklerini belirtti.

Ayrıca önemli kaynaklardan gelen haberler, Osmangazi EDAŞ hisselerini elinde tutan Yıldızlar SSS Holding, grubun ana faaliyet alanı olarak bilinen madencilik ve seramik endüstrisindeki varlıkları için de CMEC ile işbirliği planladığı belirtiliyordu. Fakat CMEC’in Osmangazi EDAŞ’ın satış pozisyonundan vazgeçme gerekçesi olarak da madencilik, doğal taş ve seramik üretimi gibi varlıkların satışına yönelik anlaşmazlıklar bildirildi. Osmangazi EDAŞ, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyon, ve Uşak illerinde genel anlamda 1.4 milyona yakın aboneye hizmet sunuyor. Ayrıca Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kanalından 2009 senesinde gerçekleşen ihalede en fazla teklifi yaklaşık 485 milyon dolar ile Yıldızlar Holding sunmuştu. Osmangazi EDAŞ’ın devriyse 2010 yılında gerçekleştirilmişti. EPDK, Osmangazi Elektrik Dağıtım ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış’ın yönetimine TETAŞ şirketine olan ortalama 180 milyon TL’lik borcunu ödemediği ve diğer önemli sorumlulukları yerine getirmeme sebebinden dolayı el koyduğu belirtilmişti.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.