Kripto Para Haberleri

Çin Halk Bankası Açıklama: ”Bitcoin Meşru Bir Ödeme Metodu Değil”

Çin Halk Bankası Açıklama: ”Bitcoin Meşru Bir Ödeme Metodu Değil”

Çin Halk Bankası Açıklama: ”Bitcoin Meşru Bir Ödeme Metodu Değil” açıklama geldi. Çin Halk Bankası‘nın müdürü olarak görev yapan Zhou Xiaochua, bankanın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini meşru bir ödeme metodu olarak kabul etmediğini açıklamasında bulundu.

Çin Halk Bankası Açıklama

Cuma günü gerçekleşen yıllık parlamento oturumunda Zhou Xiaochua basın mensuplarıyla Çin’in kripto para ile ilgili son durumunu hakkında konuşmada bulundu. Xiaochua açıklamasında:

”Perakende sistemi için şu anda Bitcoin ve diğer kripto paraları; kredi kartları, kağıt ve madeni paralar gibi bir ödeme biçimi olarak tanımıyoruz. Bankacılık sistemi bunu kabul etmiyor.”

Zhou’nun açıklamalarına göre yer alan haberde ise Çin aslında Blockchain kullanmayı planları arasında yer alıyordu, hatta ekonominin bazı sektörlerinde uygulamaya geçiş yapılmıştı. Fakat yeni teknolojinin hızlı tatbiki, potansiyel risklere dair korkuları yükseltti.

Kripto para, geçtiğimiz yıldan bu zamana kadar ki süreçte Çin’in yönetim çevrelerinde tartışma konusu olarak gündeme gelmişti. Kripto para borsalarını kapatarak kripto ticaretine göz açtırmamasının sonrasında ise Çin geçen Ekimde bir adım daha ileri giderek ülke genelinde ICO’lara istisnasız bir yasak getirmiş oldu. Yasak, önceden bildirim olmadan harekete geçirildi ve anında işlemeye başladı; bu sebeple de piyasada güçlü bir tepkiye sebep oldu.


Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar