Teknoloji Haberleri

Cep telefonunuz sizi kör edebilir

İngiltere’de geçici körlük geçiren bunun beraberinde ise iki kişiyi inceleyen uzmanlar karanlıkta tek gözle akıllı telefon ekranına bakmanın bu duruma sebep olduğunu belirtti.

 

 

Gece yatmadan önce karanlıkta son bir kez akıllı telefonunuz ile sosyal medya sitelerine veya diğer uygulamalara bakanlardansanız birazdan okuyacaklarınız bu alışkanlığınızı kökünden değiştirebilir.

İngiltere’de iki kadın akıllı telefonlarını karanlıkta kullandıkları için geçici körlük teşhisi ile beraberinde tedavi altına alındı.
Geçici görme kaybı şikayeti ile doktora başvurmakta olan 22 ve 40 yaşındaki kadınların karanlık bir ortamda cep telefonu ekranlarına tek gözleri ile baktığı ortaya çıkmış oldu.
Konuyla ilgili olarak yapılan araştırmada ise New England Journal of Medicine’da yer alan bilgiye göre, iki hasta da yatarken tek gözleri kapalı haldeyken uzun süre akıllı telefonlarını kullandı ve bu durum diğer gözde hasar oluşmasına sebep oldu.
Hastaları muayene eden ve inceleyen Londra’daki Moorfield Göz Hastanesi çalışanı olan Dr. Gordon Plant, bu durumun bir gözün yoğun ışığa maruz kaldığı esnada diğer gözün tamamen karanlıkta kalmasının bir sonucu olduğunu belirtilmekte olduğu gözlendi.
Geçici körlüğün sanılanın aksine zararlı bir hastalık olmadığını belirtmekte olan Dr. Gordon Plant, yine de bu durumdan korunmanın oldukça kolay olduğunun altını şu sözler ile çiziyor ve dikkatli olunması yönünde “karanlıkta telefonunuzu tek gözünüz ile incelemeyin” diye uyarıda bulunuldu.
[poll id=”2″]


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar