Dünyadan
Neler Oluyor?

Cari Fazla Ekim Ayında Rekor Kırdı

Cari Fazla Ekim Ayında Rekor Kırdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada ise Ekim 2018 dönemine ilişkin olarak ödemeler dengesi verileri açıklaması yapıldı.

Buna göre, cari işlemler hesabı ekimde ise yapılan açıklamada 2 milyar 770 milyon dolar fazla vermiş oldu. Beklenti cari işlemler fazlasının 2.5 milyar dolar olmasıydı.

On iki aylık cari işlemler açığı 39 milyar 403 milyon dolara geriledi. Cari işlemler hesabında geçen yılın ekim ayında yapılan incelemede ise 3 milyar 837 milyon dolar açık oluşmuştu.

Bir önceki ay 316 milyon dolar açık veren net hata noksan Ekim’de 355 milyon dolar fazla verdi.

Geçen yılın ekim ayında 466 milyon dolar açık oluşan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabının, 2018’in aynı ayında 6 milyar 167 milyon dolar fazla verdiği görüldü.

Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, geçen yılın ekim ayında 5 milyar 643 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesinin, bu yılın aynı ayında 799 milyon dolar fazla vermesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 447 milyon dolar artarak 3 milyar 28 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Bu dönemde, hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 501 milyon dolar artarak 2 milyar 648 milyon dolara yükselmiş oldu.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar beraberinde ise 99 milyon dolar artarak 1 milyar 74 milyon dolar oldu. İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler ise 168 milyon dolar azalarak 105 milyon dolara gerileme göstermiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar