Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Cari açık giderek yükseliyor

Cari açık giderek yükseliyor

Cari açık giderek yükseliyor. Merkez Bankası Mart ayı cari açık verisini duyurusunda bulundu. Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mart ayına göre yapılan analizde ise 1 milyar 695 milyon ABD doları yükseliş göstererek 4 milyar 812 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiş oldu.

Mart ayı Cari Açık yükseldi

Mart ayında cari açıkta artış giderek büyüyor. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre yer alan haberde ise, Bunun neticesinde, on iki aylık cari işlemler açığı 55.380 milyon ABD doları olmuştur. Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret  açığının bir önceki yılın aynı ayına göre yapılan incelemede ise 1.692 milyon ABD doları yükseliş göstererek 4.608 milyon ABD dolarına yükselmesi, birincil gelir dengesi açığının 240 milyon ABD doları artış göstererek 1.313 milyon ABD dolarına yükselmesi ve bir önceki yılın Mart ayında 240 milyon ABD doları net giriş kaydeden ikincil gelir dengesinin bu yılın aynı ayında 6 milyon ABD doları net çıkış kaydetmesi etkili olmuştur.

Cari açıktaki yükseliş peki devam edecek mi? Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler beraberinde, bir önceki yılın aynı ayına göre 239 milyon ABD doları tutarında artış göstererek 988 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar ile bir önceki yılın aynı ayına göre 218 milyon ABD doları artarak 1.238 milyon ABD doları olarak görüldü.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar