• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1270673,503
  % -0,80
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Call Center İşi Kurmak ve Kazançlar

Call Center İşi Kurmak ve Kazançlar

Call Center İşi Kurmak ve Kazançları

Call Center İşi Kurmak ve Kazançlar Telekominasyon sektörünün hızla gelişmesi ile iş yapma süreçlerinde önemli değişiklikler yaşanıyor, teknolojilerin imkanlarını sonuna kadar kullanan firmalar kendi faaliyetlerinin dışındaki işleri dünyanın bir ucundaki firmalara yaptırabiliyorlar. Bu yeni iş yapma biçimlerinden biri de; Dış Kaynak Kullanımı (Outsourcing) olup, gelişmekte olan ülkelerdeki girişimciler için yeni bir sektör oluşturuyor.

Çağrı Merkezi Hizmetleri (Call Center Services): Firmalar müşterilerine daha iyi hizmet verebilme yolunun Çağrı Merkezlerinden geçtiğini biliyor. Fakat bu oluşumu kendi bünyelerinde gerçekleştirmeleri hem pahalı hem de istenilen ölçüde profesyonel olmuyor. Bu yüzdende sadece bu iş alanında faaliyet gösteren firmalara bu işi devredilebiliyor.

Çağrı Merkezleri Türkiye’de çok yaygın olmamasına rağmen, gelecek dönemde olmazsa olmaz müşteri hizmetlerinin başında geleceği muhakkak çünkü müşteri doğal olarak satın aldığı ürünün veya hizmetin arkasında onu destekleyen bir kurumun olduğunu görmek istiyor.

Çağrı merkezlerinin sağladığı teknik desteğin içinde, ürün hakkında akla gelebilecek her türlü teknik bilgi, ürünle ilgili problemlerin çözümü, abonelik ilişkisi varsa süregelen ödeme bilgileri hakkında bilgi verilmesi bulunuyor.

Her yıl ortalama %30 oranında büyüyen ‘Call Center’ sektöründen Hindistan yılda 40 milyar dolar kazanıyor.

Türkiye Olarak Henüz Potansiyelin Farkında Değiliz

Türkiye genç ve eğitimli nüfus yapısı bu iş için çok uygun. Yatırım maliyeti düşük ve getirisi yüksek bir sektör. İşsizlikle, önemli bir mücadele yöntemi olabilir. İnsan kaynakları, havayolu şirketleri, turizm acenteleri gibi binlerce oluşum bu yönde hizmet talep ediyor.

Birkaç yıl öncesine kadar milyon dolarlık yatırım gerektiren çağrı merkezi kurmanın maliyeti hızla düşüyor. Küçük ölçekli bir çağrı merkezi kurmanın maliyeti 40 ile 50 bin TL arasında değişiyor. Gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 1’i gibi büyük bir oranın çağrı merkezlerinde çalışıyor, Türkiye’de ise bu oranın on binde bir. Yatırım maliyetinin düşmesi, küçük ölçekli firmaları bu alana kaydıracak.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.