Yaşam

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi Kış aylarının gelmesiyle beraber hastalıklara karşı direncimizin artması için C vitamini son derece önem arz etmektedir. İçeriği bakımından her ne kadar Portakal C vitamini deposu olarak bilinse de bu çok da doğru değildir. Yaşa ve cinsiyete göre günlük alınması gereken C vitamini farklılık göstermektedir.

0-12 ay: 40-50 miligram

1-3 yaş: 15 miligram

4-8 yaş: 25 miligram

9-13 yaş: 45 miligram

14-18 yaş erkek: 75 miligram

14-18 yaş kadın: 65 miligram

19 yaşından büyük erkekler: 90 miligram

19 yaşından büyük kadınlar: 75 miligram

Hamile kadınlar: 85 miligram

Emziren kadınlar: 120 miligram

Sigara kullanan erkekler: 125 miligram

Sigara kullanan kadınlar: 110 miligram

Hastalıklara Karşı Direncimizi Neler Yiyerek Arttırabiliriz?

  1. Biber

Hem yeşil hem kırmızıbiber sağlık, C vitamini için zengin meyve ve sebzelerin başında gelmektedir. Hem yeşil hem de acıysa ortalama 100 gram biberin içerisinde 240mg (miligram) C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca A vitamini, K vitamini, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez, fosfor, B6 vitamini açısından da zengin bir besindir.

  1. Taze Kekik

Kekik; demir, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum, A ve b6 vitaminleri açısından zengin bir besindir. Ayrıca 100 gramında 160 mg C vitamini bulunur.

  1. Maydanoz

Maydanoz, diyet yapanların vazgeçilmez nimetidir. Hem yemeklerde hem de çiğ olarak tüketilen maydanoz cilt sağlığı açısından önem taşır. 100 gram Maydanozun içindeki C vitamini miktarı 135 mg’ dır.

  1. Kara Lahana

Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinden biri olan kara lahana C vitamini için zengin meyve ve sebzeler listesinin dördüncü sırasında yer alıyor. 100 gramından 120 mg C vitamini bulunmaktadır.

  1. Kivi

100 gram kivinin içerdiği C vitamini miktarı ise 93 miligramdır.

  1. Turunçgiller

Portakala, mandalina, greyfurt, limon gibi sebze ve meyvelerin içinde bulunduğu turunçgiller C vitamini için zengin meyve ve sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Listede olan diğer besinlere göre daha kolay tüketilebilen bu grubun içerisindeki C vitamini, 100 gram için 50-60 mg arasında değişmektedir.

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi Kış aylarının gelmesiyle beraber hastalıklara karşı direncimizin artması için C vitamini son derece önem arz etmektedir. İçeriği bakımından her ne kadar Portakal C vitamini deposu olarak bilinse de bu çok da doğru değildir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar