Yaşam

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi Kış aylarının gelmesiyle beraber hastalıklara karşı direncimizin artması için C vitamini son derece önem arz etmektedir. İçeriği bakımından her ne kadar Portakal C vitamini deposu olarak bilinse de bu çok da doğru değildir. Yaşa ve cinsiyete göre günlük alınması gereken C vitamini farklılık göstermektedir.

0-12 ay: 40-50 miligram

1-3 yaş: 15 miligram

4-8 yaş: 25 miligram

9-13 yaş: 45 miligram

14-18 yaş erkek: 75 miligram

14-18 yaş kadın: 65 miligram

19 yaşından büyük erkekler: 90 miligram

19 yaşından büyük kadınlar: 75 miligram

Hamile kadınlar: 85 miligram

Emziren kadınlar: 120 miligram

Sigara kullanan erkekler: 125 miligram

Sigara kullanan kadınlar: 110 miligram

Hastalıklara Karşı Direncimizi Neler Yiyerek Arttırabiliriz?

  1. Biber

Hem yeşil hem kırmızıbiber sağlık, C vitamini için zengin meyve ve sebzelerin başında gelmektedir. Hem yeşil hem de acıysa ortalama 100 gram biberin içerisinde 240mg (miligram) C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca A vitamini, K vitamini, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez, fosfor, B6 vitamini açısından da zengin bir besindir.

  1. Taze Kekik

Kekik; demir, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum, A ve b6 vitaminleri açısından zengin bir besindir. Ayrıca 100 gramında 160 mg C vitamini bulunur.

  1. Maydanoz

Maydanoz, diyet yapanların vazgeçilmez nimetidir. Hem yemeklerde hem de çiğ olarak tüketilen maydanoz cilt sağlığı açısından önem taşır. 100 gram Maydanozun içindeki C vitamini miktarı 135 mg’ dır.

  1. Kara Lahana

Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinden biri olan kara lahana C vitamini için zengin meyve ve sebzeler listesinin dördüncü sırasında yer alıyor. 100 gramından 120 mg C vitamini bulunmaktadır.

  1. Kivi

100 gram kivinin içerdiği C vitamini miktarı ise 93 miligramdır.

  1. Turunçgiller

Portakala, mandalina, greyfurt, limon gibi sebze ve meyvelerin içinde bulunduğu turunçgiller C vitamini için zengin meyve ve sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Listede olan diğer besinlere göre daha kolay tüketilebilen bu grubun içerisindeki C vitamini, 100 gram için 50-60 mg arasında değişmektedir.

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi

C Vitamini İçin Zengin Meyve ve Sebzelerin Listesi Kış aylarının gelmesiyle beraber hastalıklara karşı direncimizin artması için C vitamini son derece önem arz etmektedir. İçeriği bakımından her ne kadar Portakal C vitamini deposu olarak bilinse de bu çok da doğru değildir.

Toplam Oy Oy vermek ister misin?

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar