Kripto Para Haberleri

Büyük Bankalar Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Risklerini Kapsayacakları İçin Mutlu Değil

Büyük Bankalar Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Risklerini Kapsayacakları İçin Mutlu Değil

Büyük Bankalar Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Risklerini Kapsayacakları İçin Mutlu Değil Önümüzdeki iki hafta içinde, CBOE ve CME , piyasalar üzerinde Bitcoin vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesi ile kurumsal yatırımcıların izini patlatacak.

Emtia Vadeli İşlem Komisyonu’ndan onay alan iki işlem platformu, sanal para konusunda spekülatif seçenekler sunan ilk platform olacak. Nasdaq, önümüzdeki sene de başkalarının girmesini planlayarak uyacak.

Bol miktarda açık olan bankacılık ve finans endüstrisinin büyük köpeklerinin yakından izlediklerini gösteriyor çünkü Bitcoin piyasa değeri, 200 milyar doları aştı ve Çarşamba günü 14.000 doları rekoru kırdı .

Financial Times’a göre , bazı büyük bankalar aşırı piyasa oynaklığını gerekçe göstererek Bitcoin vadeli işlemlerinin başlatılmasından endişe duyuyorlar.

Resmi şikayet
Futures Industry Association, Lobi grubu, Bitcoin futures’un halka katılım süreci ve şeffaflık sürecini takip etmediğini iddia eden bu hafta resmi bir şikayet edecek.

Lobi grubunun FT tarafından yayınlanan mektubuna göre, CBOE ve CME kendi kendini onaylayan bir rejim altında çalışmaya karar verdiler ve regülatörler girdi vermeden devam ettiler.

Mektupun bir kısmı bankalar için ciddi finansal riskleri belirtiyor:

“Bu yeni ürünler, işlemlerinin altında yatan potansiyel risklerle uyumlu değil ve gözden geçirilmelidir. Ayrıca, ilgili borsaların tüm risk komitelerine belgelendirmeden önce bu ürünlerin lansmanı için danışma yapılmadığını da anlıyoruz. ”

Büyük bankaların endişeleri
Basitçe ifade etmek gerekirse, vadeli işlem tacirleri, bir sözleşmenin güneye gitmesi durumunda riski halletmekle yükümlü oldukları için potansiyel bir çöküntü riski altında olabilirler.

Bir sözleşmeyle ilgili marj, temelde gelecekteki bir sözleşmenin iki tarafı arasındaki arabulucu olan bir takas merkezi tarafından yönetilir. Taraflardan biri varsayılan ise, bilgi bankası güvenlik ağı görevi görür.

Bazı büyük bankaların endişe etmesinin nedeni, bu temizleme evlerini kısmen finanse etmeleri, yani vadeli işlem sözleşmeleriyle ilişkili bazı riskleri taşıdıklarıdır.

Yine de, bazı brokerlar önümüzdeki hafta ticarete başlamak için hazırız. Wedbush Futures Head Bob Fitzsimmons, müşterilerinin öncelikli olduğunu söylüyor.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar