Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Bütçe martta ayında 20 milyar lira açık verdi

Bütçe martta ayında 20 milyar lira açık verdi

Bütçe martta ayında 20 milyar lira açık verdi. Maliye Bakanlığından yapılan incelemede ise, merkezi yönetim bütçesinin mart ayında yer alan haberde 20,2 milyar TL açık verdiğini açıkladı. Ocak-mart döneminde açık 20,4 milyar lira olarak görüldü. Mart ayı bütçe performansı belli oldu ve açıklar giderek artış gösterdi.

Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçesinin mart ayında yapılan incelemede 20,2 milyar TL açık verdiğini açıkladı. Martta faiz dışı açık ise 10,6 milyar lira olarak gerçekleşti.

BÜTÇE GELİRLERİ YÜZDE 23 ARTIŞ GÖSTERDİ

Bütçe gelirleri mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,4 artarak 48,2 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 16,8 artış göstererek 68,4 milyar lira oldu.

ÜÇ AYDA 20 MİLYAR LİRA YAKIN AÇIK

Ocak-mart döneminde açık rakamı ise 20,4 milyar lira oldu. Ocak-mart döneminde bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde olarak ise 15,7 yükseliş göstererek bunun beraberinde 167,4 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 17,7 yükselerek 187,9 milyar lira olarak görüldü.

AĞBAL: VERGİ GELİRLERİ HEDEFİ AŞACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal şunları kaydetti:

Bu dönemde bütçe açığı 20,4 milyar lira, faiz dışı fazla ise 1,9 milyar lira olmuştur. Aynı dönemde vergi gelirleri yüzde 19,9 artarak 145,8 milyar lira olurken faiz dışı giderler yüzde 17,6 artarak 165,6 milyar lira olmuştur. Vergi gelirlerindeki artışta özellikle gelir ve kurumlar vergisi, ÖTV ve KDV kalemleri etki etmiştir. Ayrıca tahakkuk tahsilat oranlarında artış sağlanması da gelirlerimizin artışında olumlu katkı sağlamıştır. Yaşanan olumlu gelişmeler vergi gelirlerinin Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen gelir hedefinin üzerinde gerçekleşeceğine işaret etmektedir.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar